Dotacje na dom energooszczędny: Ulga termoizolacyjna
Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - tyle możemy zaoszczędzić przy budowie domu energooszczędnego. Wystarczy złożyć wniosek o dotacje na program rządowy bądź gminny.

Z kampanią "Dom bez rachunków" opowiadamy, jak zmienić dom w bardziej przyjazny dla środowiska i na tym zyskać. W poprzednim odcinku rozmawialiśmy o dotacjach, zarówno tych państwowych, jak i gminnych. W tym odcinku kontynuujemy temat i rozmawiamy m.in. o uldze termomodernizacyjnej.
- Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać nie tylko właściciel, ale i współwłaściciele. Jeżeli maksymalna kwota, którą możemy odpisać od podatku to 53 tys. zł, to dotyczy ona jednego współwłaściela. Dzieląc wydatki termomodernizacyjne między właścicieli możemy, np. jako małżeństwo, odpisać więcej od podatku - tłumaczy Paweł Lachman, koordynator kampanii "Dom bez rachunków" oraz prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
Zobacz również:
- Monstrum wielkości aligatora było przodkiem żab. Pożerało wszystko w wodzie
- Miał być wspólny las, jest wycinka. Posłanka interweniuje. "Nie odpuszczę"
- Rekiny wystraszyły się i zniknęły. W wodzie pojawiło się coś groźniejszego
- Dziwny chrząszcz wyłania się z traw w Polsce. Wygląda jak napuchnięty czołg
- Krewniak konia i nosorożca z kopytami. Może wkrótce wyginąć
- Lasy Państwowe nie będą miały straty. Ministra klimatu prostuje fake news
- Rozdają darmowe bilety na podróże pociągiem po Europie. Jest jeden haczyk
To, jakie usługi są objęty ulgą termomodernizacyjną, jest szczegółowo opisane w internecie na stronach rządowych. - Ten katalog jest szeroki, od audytu energetycznego, przez wymianę okien i drzwi, aż po izolację domu - wyjaśnia Lachman.
Ulga termomodernizacyjna, podobnie jak ulga budowlana, może zwiększać dochody budżetowe. - Część robót, które byłyby wykonywane "na czarno", zaczęła być doliczana do rachunków. To zmniejsza szarą strefę, a zyskują na tym finanse państwa - tłumaczy koordynator kampanii "Dom bez rachunków".
Pokazują to liczby. W 2019 r. odpisy z ulgi termomodernizacyjnej wyniosły 3 mld zł. Z kolei usługi termomodernizacyjne, wraz z materiałami, były warte trzy razy więcej. - Wydaje się, że to narzędzie zadziałało lepiej niż program "Czyste Powietrze". Wiele wskazuje na to, że w 2020 r. wartość ulgi wzrosła, co wpłynie na rynek renowacji budynków jednorodzinnych w Polsce - mówi Lachman.