Czy róże pnące przycina się na zimę i trzeba zabezpieczyć je przed mrozem?

Róże pnące stanowią niezwykłą ozdobę ogrodu, dlatego warto o nie zadbać przed zimą.
Róże pnące stanowią niezwykłą ozdobę ogrodu, dlatego warto o nie zadbać przed zimą.123RF/PICSEL

Róże pnące. Co to za roślina?

  • Róże o pędach wiotkich, które nazywane są "Climbers" to rośliny, które zostały naturalnie wykształcone z róż krzaczastych.
  • Róże o pędach sztywnych, tzw. "Ramblers" są różami, które charakteryzują się mniejszymi kwiatami, jednak pomimo tego, są to krzewy bardzo obficie kwitnące.

Czy róże pnące przycina się na zimę?

Jak zabezpieczyć róże pnące przed mrozem?

  • Kopczykowanie - pod koniec października lub wraz z początkiem listopada usypuje się kopczyk dla róż, który powinien mieć około 20 cm wysokości. Można go stworzyć z ziemi ogrodowej albo z kompostu. Ma on na celu zabezpieczenie i okrycie nasady róży oraz jej miejsca okulizacji. Dodatkowo zabieg ten pozwala chronić bryłę korzeniową.
  • Okrywanie innymi materiałami - w momencie, gdy usypiemy już kopczyk, możemy zabezpieczyć nasze róże pnące w dodatkowy sposób, za pomocą słomy, białej agrowłókniny lub gałęzi świerku. Agrowłókniną możemy owijać korony róż i całe krzewy. Dzięki takiemu okryciu róże będą chronione przed wiatrem oraz śniegiem.
  • Ściółkowanie - usypane przez nas kopczyki warto zabezpieczyć dodatkowo za pomocą gałązek drzew iglastych, igliwia, suchych liści, trocin, kory, siana albo słomy. Nie tylko będzie to stanowiło ochronę przed mrozem i wiatrem, ale również pozwoli ustabilizować temperaturę gleby wokół krzewów.

Co robić po zimie?

Sam przeciw kłusownikom. Włoski rybak walczy o przyrodęDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?