Termomodernizacja domu a kredyt - na co zwrócić uwagę?
Termomodernizacja domu i remonty to bez wątpienia najczęstsze powody decyzji o skorzystaniu z zewnętrznego finansowania w postaci kredytu. Wciąż jednak wiele osób stoi przed trudnym zadaniem wyboru takiej oferty, która będzie możliwie jak najbardziej atrakcyjna kosztowo. Jak znaleźć kredyt gotówkowy, który nie obciąży naszego budżetu zbyt wysokimi kosztami i pozwoli na sprawne unowocześnienie nieruchomości? Sprawdźmy to.

Zwracaj uwagę na wszystkie koszty kredytu termomodernizacyjnego
W jaki sposób znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy na termomodernizację lub remont skoncentrowany na ekologicznych rozwiązaniach? Wiele osób, szukając wymarzonej oferty, zwraca uwagę przede wszystkim na koszty. Wciąż jednak w społeczeństwie istnieje przeświadczenie, że oprocentowanie widoczne stanowi jedyny koszt zobowiązania.
Nic bardziej mylnego. By mieć pełen obraz kosztów, niezbędne będzie poszukanie informacji o całkowitym koszcie kredytu. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim każda instytucja bankowa zobowiązana jest do podania informacji o całkowitym koszcie, który będziemy musieli ponieść w związku z zawarciem umowy kredytowej. Co składa się na całkowity koszt kredytu? Przede wszystkim odsetki, ale także opłaty, podatki i marża banku. Warto pamiętać także o prowizjach, które w niektórych bankach pobierane są z tytułu przygotowania oferty lub przyznania kredytu. Jeśli więc szukamy kredytu na naszą kieszeń, koniecznie zwróćmy uwagę na informację o całkowitym koszcie kredytu, a nie jedynie oprocentowaniu.
Kredyt z ubezpieczeniem czy bez?
Praktycznie zawsze, gdy ubiegamy się o kredyt - zarówno ten na dowolny cel, jak i ten dedykowany inwestycji w termomodernizację, staniemy przed dylematem ubezpieczenia naszego zobowiązania. Banki preferują model, w którym konsument wraz z wnioskowaniem o kredyt, wykupi także nieobowiązkowe ubezpieczenie, którego głównym celem jest ochrona naszych bliskich na wypadek śmierci kredytobiorcy. Jeśli zatem posiadamy ubezpieczenie i nie będziemy w stanie go spłacić właśnie ze względu na śmierć lub trwałą niezdolność do pracy, resztę zadłużenia ureguluje ubezpieczyciel. Oferty ubezpieczeń różnią się od siebie, dlatego zawsze przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z zakresem polisy i jej włączeniami.
Jaki jest koszt takiego ubezpieczenia? Oscyluje on w granicach od 0.05% do 0.35% wartości samego kredytu, a zatem jest to wydatek marginalny. Wciąż jednak, mając ambicję do minimalizowania kosztów całkowitych kredytu konsumpcyjnego, warto pamiętać o braku konieczności zawierania dodatkowej umowy ubezpieczeniowej (w przypadku kredytów hipotecznych ubezpieczenie bardzo często jest wymagane). Ostateczną decyzję pozostawiamy klientom, którzy wiedzą najlepiej, czy takie ubezpieczenie zapewni im komfort psychiczny spłacania zobowiązania.
Szukaj ofert kredytów celowych na termomodernizację
Wraz ze wzrostem popularności ekologicznego podejścia do budownictwa i termomodernizacji, wiele instytucji bankowych zdecydowało się wprowadzić ofertę kredytów celowych, które służą właśnie takim inwestycjom. W zależności od naszych potrzeb, tego typu kredyty są proponowane zarówno w segmencie kredytów hipotecznych, jak i kredytów gotówkowych.
W obu przypadkach możemy liczyć na bardzo atrakcyjne warunki, uwzględniające niskie oprocentowanie, zerową prowizję i bardzo długi okres kredytowania. Tego typu zielone pożyczki są obecnie w ofercie wielu komercyjnych banków, a ich oferta różni się parametrami. Jeśli jednak celem zobowiązania finansowego ma być właśnie inwestycja w uczynienie naszego domu lub mieszkania bardziej ekologicznym, naszą uwagę powinny zająć przede wszystkim takie oferty.
Artykuł sponsorowany