Jak zagęścić trawnik w swoim ogrodzie?
Zagęszczanie trawnika jest niezwykle istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który umożliwia uzyskanie pięknej, gęstej, bujnej, zielonej trawy w swoim ogrodzie. Aby jednak uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt, należy o trawnik systematycznie dbać. Wykonywanie pewnych kroków to sposób na utrzymanie go w najlepszej kondycji i zapewnienie optymalnych warunków do wzrostu trawy. Jak zagęścić trawnik, by cieszyć się jego zielenią przez cały sezon?

Jak zagęścić trawnik - podlewanie i nawożenie trawnika
Jak zagęścić trawnik? Należy pamiętać o jego podlewaniu! Susza to jedna z największych przyczyn występowania przerzedzonego trawnika. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody sprawi, że gęstość trawnika utrzyma się na optymalnym poziomie. Woda jest ponadto nośnikiem wartości mineralnych do korzeni.
Aby uzyskać piękny i zielony trawnik, najlepiej podlewać trawnik 2-3 razy w tygodniu, pamiętając o tym, aby dogłębnie nawilżyć glebę. Powierzchownie zraszanie trawy nie jest wystarczające, ponieważ woda w ten sposób nie dociera do systemu korzeniowego i szybko się ulatnia.
W tym celu warto zastosować zraszacz ogrodowy, który pomaga w równomiernym podlewaniu trawy. W nowszych modelach istnieje możliwość ustawienia czasu i zasięgu podlewania.
Ekonomicznym rozwiązaniem podczas zagęszczenia trawy są zbiorniki na deszczówkę. To ekologiczna opcja umożliwiająca wykorzystanie wody opadowej do podlewania.
Przydatny będzie również wąż ogrodowy. Ten standardowy i najczęściej kupowany to wąż ogrodowy 3/4. Zapewnia dobry przepływ wody, można go podłączyć do zraszacza i wykorzystać zarówno przy małych, jak i większych terenach zielonych.
Istotne jest też regularne nawożenie. W tym celu najlepiej sprawdza się siewnik do nawozu. To przydatne narzędzie, które precyzyjnie dozuje nawóz, ułatwia i zwiększa komfort pracy.
Gęsty trawnik w ogrodzie - pozostałe istotne aspekty dbania o murawę
Jak zagęścić trawnik, aby wyeliminować występujące na nim przerzedzenia i cieszyć się gęstą zielenią w swoim ogrodzie?
Koszenie trawnika
Istotny krok to koszenie trawnika. W ten sposób trawa ulega lepszemu i szybszemu krzewieniu. Ważne, aby kosiarka była wyposażona w ostre noże, a samo koszenie umożliwiało skrócenie trawy maksymalnie do 1/3 jej wysokości, aby zapobiec obumieraniu źdźbeł trawy. Ważne jest regularne koszenie trawnika minimum raz w tygodniu.
Napowietrzanie trawnika
Napowietrzanie trawnika odbywa się przez rozluźnienie i spulchnienie gleby np. przez nakłuwanie gleby. Poprawia to jej strukturę, ułatwia dotarcie wody, składników odżywczych i nawozów do głębszych warstw i mocno rozrośniętego systemu korzeniowego. Dzięki napowietrzaniu trawnik staje się soczyście zielony i zmniejsza się ryzyko występowania mchu na murawie. Spulchnienie gleby wykonuje się także przez jej grabienie.
Dosiewanie trawy
Dosiewanie trawy również ma wpływ na kondycję trawnika. W niektórych miejscach trawa jest bardziej narażona na uszkodzenie i zżółknięcie np. przed dużą ekspozycję na słońce lub zniszczenia wynikające z jej intensywnego udeptywania.
Dosiewkę trawy wykonuje się przez rozsypanie wybranej mieszanki na trawniku, a następnie jej wałowanie lub udeptywanie. Ważne, aby przez pierwsze tygodnie podlewać trawnik, co sprzyja kiełkowaniu nasion i szybkiemu wzrostowi trawy.
Korzystając z dodatkowych akcesoriów, proces ten będzie mniej kłopotliwy i czasochłonny. Natomiast wykonując powyższe czynności i pamiętając o systematyczności w pielęgnacji trawy, można uzyskać w pełni satysfakcjonujące efekty w postaci zielonego i gęstego trawnika.
Artykuł sponsorowany