Rekordowo ciepło na Kasprowym i Śnieżce

W polskich górach padły rekordy ciepła. Na Kasprowym Wierchu termometry pokazały 9,9 st. Celsjusza, a na Śnieżce 13,5 st. - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z danych IMGW wynika, że na Kasprowym Wierchu dotychczasowy rekord należał do lutego 1989 r. i wynosił 7,8°C. Został pobity o ponad dwa stopnie. Dotąd na Śnieżce najwyższą temperaturę w lutym odnotowano 21 lat temu. Było to 10,1 st. Celsjusza. Wczoraj było o prawie trzy i pół stopnia cieplej. Jednocześnie o 19:00 Śnieżka była najcieplejszym miejscem w Polsce.

Instytut podaje, że dzieje się tak za sprawą inwersji termicznej. W meteorologii nazywane jest tak zjawisko polegające na wzroście temperatury wraz z wysokością. Inwersja blokuje pionowe mieszanie się powietrza w atmosferze. W normalnych warunkach powietrze bliżej powierzchni ziemi jest cieplejsze od tego wyżej. Dzieje się tak dlatego, że powietrze ogrzewa się od nagrzanej powierzchni i unosi do góry, gdzie stopniowo się ochładza.

Czasem jednak dochodzi do odwrotnego układu temperatur niż zazwyczaj. Wówczas może pojawiać się mgła, a w rejonach, gdzie dochodzi do dużej emisji zanieczyszczeń - smog.

Z opublikowanego kilka dni temu przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy raportu "Klimat Polski 2020" wynika, że 2020 r. był drugim najcieplejszym w historii pomiarów w naszym kraju. Cieplejszy był jedynie 2019 r. Natomiast zima na przełomie 2019 i 2020 pobiła rekord temperatur i była na ziemiach polskich najcieplejsza odkąd dokonywane są pomiary.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas