Raport: Szybko zbliżamy się do progu 1,5 st. Celsjusza

​W ciągu najbliższych pięciu lat średnia temperatura na świecie może przekroczyć próg 1,5 st. Celsjusza. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 40 proc. i cały czas rośnie - ostrzega w wydanym właśnie raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Pożary w okolicy greckiego miasta Magara. Fot. Konstantinos Zilos / Zuma Press
Pożary w okolicy greckiego miasta Magara. Fot. Konstantinos Zilos / Zuma Press Agencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

To nie oznacza jeszcze, że świat osiągnie poziom, za którym nie uda się uniknąć najbardziej katastrofalnych skutków zmian klimatycznych. W porozumieniu paryskim naukowcy wyznaczyli próg 1,5 st. Celsjusza, ale zastrzegając, że najgorszy scenariusz zacznie się realizować, gdy ocieplenie przekraczające ten poziom będzie się utrzymywać przez 30 lat. - Do tego progu zbliżamy się jednak nieubłaganie - oświadczył Petteri Taalas, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Jego zdaniem najnowsze ustalenia to "kolejny dzwonek alarmowy", by ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.

Z raportu wynika, że istnieje 90 proc. szans, że do 2025 r. odnotujemy temperatury wyższe niż w 2016 r., który był najgorętszym w historii pomiarów. W ubiegłym roku, jednym z trzech najgorętszych, globalna temperatura była średnio wyższa o 1,2 st. ponad poziom w czasach przedindustrialnych.

123RF/PICSEL

- Choć średnia globalna temperatura nieznacznie się waha, trend długoterminowy jest nieubłagany - twierdzi Gavin Schmidt, dyrektor Goddard Institute for Space Studies w NASA. Jego daniem przekroczenie progu 1,5 st. "wydaje się nieuniknione".- Mamy do czynienia z inercją systemu, a jednocześnie tak naprawdę nie dokonaliśmy jeszcze dużych globalnych cieć emisji gazów cieplarnianych - uważa Schmidt.

WMO twierdzi, że prawdopodobnie wszystkie regiony na świecie w ciągu najbliższych pięciu lat staną się cieplejsze. Jednocześnie to, co było kiedyś anomalią pogodową, teraz staje się normą.

- Zmiany temperatur odnotowywane są zarówno jeśli idzie o średnią, jak i o najwyższe poziomy - mówi Russell Vose, szef działu analiz klimatycznych amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery. Jego zdaniem w ciągu kolejnych pięciu lat ekstremalne temperatury "ludzie odnotują i zapamiętają".

123RF/PICSEL

Globalne ocieplenie ma wpływ na opady, zarówno w skali regionalnej, jak i globalnej. Gdy robi się cieplej, przyspiesza parowanie, a cieplejsze powietrze utrzymuje więcej wilgoci. Zdaniem naukowców zmiany klimatyczne mogą zmienić wzorce cyrkulacji w atmosferze i oceanach. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. 

Autorzy raportu WMO przewidują, że na Oceanie Atlantyckim będzie pojawiać się więcej cyklonów tropikalnych, Afrykański Sahel i Australia staną się prawdopodobnie bardziej wilgotne, a południowo-zachodnia część Ameryki Północnej - bardziej sucha.

Światowa Organizacja Meteorologiczna wykorzystuje dane z wielu źródeł, m.in. z NASA i NOAA.

Ziemia
Ziemia123rf123RF/PICSEL
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas