Ostrzeżenie dla kierowców przed jesiennymi migracjami zwierząt

Podróżując drogą przecinającą lasy jesienią należy zachować szczególną ostrożność. Jesienią zwierzęta migrują w poszukiwaniu pożywienia i nowego miejsca bytowania. O wypadek samochodowy bardzo łatwo.

article cover
123RF/PICSEL

- Zderzenie nawet z niewielkim zwierzęciem, może mieć tragiczne skutki, dlatego kierowcy powinni być wyjątkowo ostrożni - ostrzega rzeczniczka podkarpackiej policji podinspektor Marta Tabasz-Rygiel.

Zwierzęta - przypomniała rzeczniczka - "największą aktywność wykazują po zmroku i o świcie". - Pamiętajmy, że po wtargnięciu na jezdnię jednego zwierzęcia, pozostała część stada może podążać za swoim przewodnikiem, powodując zagrożenie dla przejeżdżających kierowców - wyjaśniła.

Kierowcy, widząc znaki ostrzegające przed występowaniem dzikiej zwierzyny, powinni zwolnić i obserwować najbliższe otoczenie drogi. Takie postępowanie zwiększy naszą szansę na skuteczne ominięcie zwierzęcia, które oślepione światłami reflektorów, wtargnie na jezdnię i straci orientację.

"Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania" - podkreśliła rzeczniczka podkarpackiej policji.

Dodała, że "ranne zwierzę może być agresywne i zaatakować. Należy zjechać na pobocze, zatrzymując pojazd w bezpiecznej odległości od zwierzęcia i wystawić trójkąt ostrzegawczy. O miejscu i okolicznościach kolizji powinniśmy zawiadomić służby".

Przypomniała, że "funkcjonariusze sporządzą dokumentację ze zdarzenia, która wymagana jest przez ubezpieczyciela i powiadomią podmiot odpowiedzialny za zabranie zwierzęcia z drogi".

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas