Reklama

Nawet milion zł kary za nielegalne składowisko odpadów

GIOŚ zakończył czynności kontrolne w sprawie nielegalnego magazynowania odpadów w Kołakach w województwie podlaskim. Na właściciela działki, który je prowadził, zostanie nałożona kara administracyjna w wysokości do miliona zł.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

W składowisku znajdowało się 660 sztuk pojemników mauzer, wypełnionych toksycznymi substancjami. 

"Nie posiadamy wiedzy, czym dokładnie są ciecze ujawnione w zbiornikach typu mauzer w miejscowości Kołaki. Odpady w zbiornikach mają zapach charakterystyczny dla farb olejnych i rozpuszczalników. Na podstawie badań laboratoryjnych wykonanych przez CLB na próbkach pobranych ze zbiorników, WIOŚ w Warszawie ocenił, że odpady mogą zawierać substancje szkodliwe dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska" - napisał w oświadczeniu dla Zielonej Interii Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. 

Reklama

Zagrożenie dla ludzi i środowiska

Inspektorat pisze, że substancje z pojemników częściowo wyciekły do gruntu. Dodatkowo w niewielkiej odległości od zmagazynowanych mauzerów został wykopany dół, do którego wpuszczano ich zawartość, czyniąc trwałą szkodę w środowisku.

Właścicielowi posesji grozi kara do miliona złotych. Inspektorat tłumaczy, że jej dokładna wysokość będzie zależała m.in. od rodzaju i tego, jak długo trwało naruszenie, a także jaki miało wpływu na życie i zdrowie ludzi, oraz wpływie na środowisko.

GIOŚ podaje informacje, że w ubiegłym roku ujawniono 340 miejsc niezgodnego z prawem nagromadzenia odpadów, natomiast w roku 2021 - według stanu na dzień 22 sierpnia 2021 r. - 117 miejsc.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy