Karczownik

Piątek, 19 stycznia 2024 (13:09) Aktualizacja Czwartek, 16 maja 2024 (15:47)
Karczownik (Arvicolinae) to gryzoń, który naturalnie występuje w strefie klimatycznej chłodnej i umiarkowanej w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Żyje w wykopywanych norach i jest roślinożerny. Z kolei karczownik bytujący przy zbiornikach wodnych wije gniazda z trzciny. Dzikie osobniki można spotkać w pobliżu pól uprawnych czy w przydomowych warzywniakach. Te gryzonie najchętniej bytują tam, gdzie gleba jest wilgotna i żyzna, co przekłada się na bujnie rosnącą roślinność.
Karczownik Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Karczownik żeruje na roślinach i doprowadza ogród do ruiny. /123RF/PICSEL

Karczownik - najważniejsze informacje

  • Rodzina:

    chomikowate

  • Rząd:

    gryzonie

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Co niszczy karczownik?

Karczownik, w zależności od gatunku, prowadzi samotnicy tryb życia lub jest częścią większej grupy czy nawet kolonii. Może być aktywny zarówno w dzień, jak i w nocy. Gryzoń nie zapada w sen zimowy i w okresie chłodnym żeruje na krzewach oraz roślinach. A to może przełożyć się na negatywny stan ogrodu czy upraw. 

Karczownik żywi się gałązkami, cebulkami i pąkami kwiatowymi, korzeniami i warzywami. Szczególnie upodobał sobie róże i marchewki. Niektóre osobniki również zjadają bezkręgowce. 

Jak wygląda karczownik? 

Karczowniki mają długość nawet do 22 cm i łysy ogon dorastający do 15 cm. Pokryte są szarobrunatnym futrem, choć można spotkać osobniki o ciemniejszej sierści. Pysk karczownika jest okrągły i tępo zakończony. 

Karczownik ma małe uszy i wyłupiaste, niewielkie oczy. Wyróżnia się krępą budową i może ważyć do 200 g. Choć jest świetnym pływakiem, nie ma błony pławnej między palcami. Zęby trzonowe tego gryzonia mają budowę pętlową. 

Czy karczowniki są pod ochroną?

Ten rodzaj gryzoni jest objęty częściową ochroną gatunkową, choć w Polsce uznaje się go za szkodnika. Natomiast można zwalczać karczownika w ogrodzie czy na uprawie rolnej. Wśród naturalnych wrogów tego zwierzęcia wymienia się łasice, sowy i inne ptaki drapieżne. 

Jak pozbyć się karczownika z ogrodu?

Karczowniki nie lubią zapachu lawendy i mięty. Zatem warto zasadzić te rośliny, jeśli w ogrodzie pojawi się karczownik. 

Karczownik czy kret? 

Karczownik w przeciwieństwie do kreta odbudowuje swoją norę. 

Wystarczy zniszczyć kopiec i obserwować, czy gryzoń będzie starać się go naprawić. Jeśli tak – to karczownik. 

Temat Karczownik znajdziesz również w serwisie:

Karczownik - Wiadomości