Gołębie

Czwartek, 18 stycznia 2024 (17:08) Aktualizacja Środa, 15 maja 2024 (15:06)
Gołębie (Columbinae) stanowią jedną z najbardziej rozpowszechnionych i zróżnicowanych rodzin ptaków na świecie, obejmując około 310 gatunków. Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, zasiedlając różnorodne siedliska - od lasów tropikalnych po miejskie aglomeracje. Są znane ze swojego charakterystycznego, pełnego ciała, krótkiego dzioba i wyjątkowej zdolności do orientacji w terenie, co uczyniło je popularnymi ptakami pocztowymi w przeszłości.
Gołębie Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Gołębie to ptaki wyposażone w silny instynkt, dzięki któremu są w stanie wrócić do gniazda nawet z bardzo oddalonych miejsc. /123rf.com /123RF/PICSEL

Gołębie - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    gołąb

  • Rodzina:

    gołębiowate

  • Rząd:

    gołębiowe

  • Gromada:

    ptaki

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Gołębie występują na całym świecie, oprócz Antarktydy. Omijają także daleką północ oraz bardzo suche obszary. Najchętniej zamieszkują obszary zadrzewione, a także licznie żyją w miastach na całym świecie.

Niektóre gatunki są dzikie i wybierają tereny oddalone od siedlisk ludzkich. 

Gołębie to jedne z najchętniej hodowanych ptaków. Podstawę żywienia gołębi stanowią liście, owoce oraz nasiona. Swoją dietę uzupełniają jednak również owadami i ślimakami. 

Tryb życia i zachowanie gołębi

Gołębie świetnie latają, potrafią wystartować praktycznie pionowo w górę i osiągnąć prędkość 70 km/h. Piją wodę poprzez zanurzenie dzioba oraz wysysanie cieczy, co odróżnia ten gatunek od innych ptaków. Gołębie najczęściej prowadzą osiadły tryb życia w miejscu, w którym mają dostęp do pożywienia. Istnieją jednak gatunki, które chętnie podejmują wędrówki.
Gołębie najczęściej są monogamistami przez sezon lęgowy, ale nierzadko także przez kilka lat. Samice kilka razy w roku składają 1-2 jajka.

Wysiadują je przez 13-18 dni, a w przypadku większych gatunków przez 28 dni. Młode są odżywiane ptasim mlekiem.  Pozostają w gnieździe przez około 6 tygodni, a opuszczając je, wyglądają praktycznie tak samo, jak dorosłe osobniki. 

Jak wyglądają gołębie?

Gołębie to nieduże ptaki, które mogą mieć od 15 do 75 cm długości w zależności od konkretnego gatunku. Ważą od 30 g do 2 kg. Najbardziej charakterystyczne jest ich szare lub brązowe ubarwienie, ale występują także gołębie barwne. Ptaki te wyróżniają się krępą budową ciała, a także małą głową oraz dziobem. U jego nasady znajduje się miękka i nabrzmiała woskówka. Około 44% masy ciała gołębia to mięśnie skrzydeł. U samicy oraz samca w okolicach wola znajdują się gruczoły produkujące ptasie mleko. Jest ono podawane pisklętom.

Czy gołębie są pod ochroną?

Gołębie są objęte ochroną gatunkową. Dotyczy to zarówno gatunków hodowlanych, jak i tych żyjących wolno. W okresie lęgowym nie wolno płoszyć oraz niepokoić gołębi w nocy, gdy znajdują się one w miejscu rozrodu oraz wychowu młodych. Niszczenie ich gniazd jest zakazane.

Zgodnie z przepisami można je jednak usunąć w okresie od 16 października do końca lutego, jeśli znajdują się one na budkach innych ptaków lub schronień dla ssaków. Gniazda można także zdjąć z obiektów budowlanych i terenów zieleni, jeśli jest to niezbędne ze względów sanitarnych lub bezpieczeństwa. Najlepszym sposobem na odstraszenie tych zwierząt jest stosowanie specjalnych zabezpieczeń na balkonach.

Ciekawostki o gołębiach

  • Gołębie to ptaki wyposażone w silny instynkt, dzięki któremu są w stanie wrócić do gniazda nawet z bardzo oddalonych miejsc. To właśnie dlatego od wieków były one używane w celach komunikacyjnych do przenoszenia wiadomości. 
  • Ptaki te wyróżniają się doskonałym wzrokiem. Są w stanie rozpoznawać punkty orientacyjne. Często latają także wzdłuż dróg i są w stanie wykonywać skręty o 90 stopni na skrzyżowaniach, aby zmienić tor podróży. 
  • Gołębie żerują przede wszystkim za dnia. Zapadają w sen razem z zachodem słońca i budzą się, gdy pojawia się ono na niebie. 
  • Ptaki te mają także doskonały słuch. Są w stanie odbierać infradźwięki, czyli fale o bardzo niskiej częstotliwości. Dzięki temu wykrywają anomalie pogodowe, takie jak erupcje wulkanów czy potężne burze, jeszcze zanim zostaną one wykryte przez meteorologów.
  • W różnych krajach na świecie organizuje się specjalne zawody dla gołębi. Wygrywa ten, który pokona określony dystans w najkrótszym czasie. 
  • Naukowcy twierdzą, że gołębie mogły być pierwszymi udomowionymi ptakami. Pojawiają się one już w sztuce mezopotamskiej. 
  • Gołębie pocztowe były także używane podczas wojen. Dzięki dostarczanym przez nie informacjom udało się uratować wiele osób.
  • Gołębie to jedne z nielicznych ptaków, które potrafią zidentyfikować swoje odbicie. 

Temat Gołębie znajdziesz również w serwisie:

Gołębie - Wiadomości