Werbena

Czwartek, 18 stycznia 2024 (16:30) Aktualizacja Piątek, 26 kwietnia 2024 (10:14)
Werbena (Lavandula L.) Werbena to roślina ozdobna z rodziny werbenowatych. Ma charakterystyczny kwiatostan i intensywny zapach. Występuje w wielu gatunkach. Jest popularna w ogrodnictwie ze względu na swoje piękne kwiaty i zdolność przyciągania motyli i pszczół. Dodatkowo, niektóre gatunki werbeny są wykorzystywane w ziołolecznictwie i aromaterapii ze względu na swoje właściwości.
Werbena Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Werbena jest doskonałą rośliną na balkon albo taras. /123RF/PICSEL

Werbena - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    werbena

  • Rodzina:

    werbenowate

  • Rząd:

    jasnotowce

  • Gromada:

    rośliny naczyniowe

  • Królestwo:

    rośliny

Co to jest werbena? 

Werbena występuje na całym świecie z wykluczeniem Antarktydy. Istnieje około 150 gatunków tej rośliny, z czego największą liczebność można zaobserwować w Ameryce Południowej i Środkowej. 

W Polsce naturalnie rośnie werbena pospolita. Ta roślina jest chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach ze względu na jej dekoracyjny wygląd i homeopatyczne zastosowanie. 

Werbena nie jest wymagająca i łatwo dostosowuje się do różnych warunków. 

Jak wygląda werbena?

Werbena może rozrastać się do 1,5 metra wysokości. Pędy i naprzeciwległe listki są pokryte włoskami. Ta roślina ma drobne kwiatostany w odcieniu białym, kremowym, różowym czy czerwonym. Werbena wydaje owoce w postaci rozłupin.

Popularne odmiany werbeny

Ta roślina doskonale przystosowuje się do wielu rodzajów klimatu. W Polsce najchętniej hoduje się następujące odmiany:
  • werbena pospolita – mierzy nawet do 70 cm wysokości i charakteryzuje się przyjemnym zapachem,
  • werbena grandiflora – to odmiana ogrodowa, ma wysokość do 50 cm,
  • werbena patagońska – zachwyca pięknymi, fioletowymi kwiatami.
Ta roślina idealnie sprawdzi w rabatach czy w kompozycjach kwiatowych. Nie tylko pięknie wygląda, ale także roztacza przyjemny aromat.

Jak pielęgnować i dbać o werbenę?

Werbena źle reaguje na mróz i jest podatna na infekcje grzybicze, takie jak mączniak. Objawy zakażenia zauważysz po szarawym nalocie na liściach i pogarszającym się stanie rośliny. Najczęściej dochodzi do tej infekcji, gdy werbena ma zbyt wilgotne podłoże. Mączniaka zwalcza się poprzez usunięcie chorych części rośliny i zastosowanie odpowiednich preparatów. 

Werbeny najlepiej rozwijają się w nasłonecznionym stanowisku. Idealne podłoże dla nich powinno mieć lekko kwaśny odczyn pH i wysoką przepuszczalność, zwłaszcza jeśli są uprawiane w donicach czy skrzyniach. Werbenę należy regularnie podlewać, pamiętając o tym, by nie tworzyć zastojów wody. Niezbędne jest systematyczne plewienie chwastów wokół rośliny. 

Temat Werbena znajdziesz również w serwisie:

Werbena - Wiadomości