Termity

Czwartek, 18 stycznia 2024 (16:22) Aktualizacja Czwartek, 25 kwietnia 2024 (11:21)
Termity (Isoptera) to rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych. Przystosowaniem termitów do odżywiania się drewnem są występujące w układzie pokarmowym, rozkładające celulozę, pierwotniaki.
Termity Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Gniazdo termitów /123RF/PICSEL

Termity - najważniejsze informacje

  • Rząd:

    termity

  • Gromada:

    owady

  • Typ:

    stawonogi

  • Królestwo:

    zwierzęta

Termity występują w południowej części Europy, Ameryce, Afryce, Azji i Australii. Najchętniej bytują na terenach o tropikalnym klimacie. Nie występują w Polsce. Do termitów zalicza się przeszło 2000 gatunków owadów. 

Gdzie żyją termity?

Termity żyją w społecznościach klasowych. Wyróżnia się:
  • kastę reprodukcyjną – należy do nich król i królowa,
  • kastę robotniczą,
  • kastę żołnierską.
Co ciekawe, osobniki należące do kasty robotniczej mogą zmienić formę płciową. Do ich głównych zadań należy budowa termitiery, zdobywanie pożywienia i dbanie o larwy. Robotnice dożywają do 4 lat. Natomiast kasta żołnierska jest odpowiedzialna za ochronę siedliska. Królowa może dożyć nawet do 50 lat. 

Termity budują kolonie, czyli termitiery. Natomiast są to owady mobilne, a same larwy także są przenoszone w różne miejsca, w celu ich ochrony. Termity lubią budować gniazda w ziemi, w korzeniach drzew czy w budynkach. Lubią wysoką wilgotność. Te owady głównie żywią się miękkim drewnem, natomiast w okresach głodu nie pogardzą także twardym. Żerują także na wszelkich innych produktach zawierających celulozę, czyli tekturze czy nawet bibule. 

Termity lubią ciepło i wilgoć, nie potrzebują światła w swoich siedliskach. Owady chore i niezdolne do pracy są pożerane przez inne osobniki. 

Jak wyglądają termity?

Termity mają niewielkie rozmiary, dorosłe osobniki osiągają do 15 mm długości. Ich anatomię można podzielić na głowę, tułów i odwłok. Mają silną żuchwę, która pozwala na drążenie tuneli w drewnie i żucie twardego materiału roślinnego. Rozwój oczu termitów jest uzależniony od przynależności kastowej. Robotnice i żołnierze mają ten narząd zredukowany. U króla i królowej oczy są dobrze rozwinięte. Termity słyszą poprzez narządy słuchu umiejscowione na czułkach. 

Osobniki płciowe rozmnażają się poprzez kopulacje, a następnie samica składa jaja. Po ich wykluciu się larwami zajmują się rodzice zamiennie. Pełen rozwój larwy do osobnika dorosłego trwa około 13 miesięcy. 

Termity - Wiadomości