Ten sokół więzi inne ptaki i obdziera je z piór. Stawia na świeże mięso

Według marokańskich naukowców u wybrzeży Afryki żyje populacja sokoła skalnego, która może więzić inne ptaki i wyrywać im pióra, żeby nie mogły uciec. Sokół ma konkretny cel.

Młody sokół skalny
Młody sokół skalnyJürgen Dietrich/CC BY-SA 3.0 DE DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W sezonie lęgowym poluje na małe ptaki wróblowe. Ale przy tym przeniósł swoje umiejętności łowieckie na wyższy poziom. Łapie swoje ofiary żywcem i... przetrzymuje je w więzieniu, które urządza w szczelinach skał lub głębokich dziurach, z których ofiary nie mogą uciec. Ale to nie wszystko, aby nie mogły polecieć, wyrywa im lotki, czyli te największe, sztywne pióra, które tworzą powierzchnię nośną skrzydła, która jest niezbędna do lotu.

Niezwykła populacja sokoła skalnego w Maroku

Co dziwne, nie wszystkie sokoły skalne tak postępują. Większość tradycyjnie poluje, czasem współpracując z innymi sokołami w celu stworzenia swego rodzaju bariery, dzięki której żaden przelatujący ptak nie ma szans na ucieczkę. Następnie upolowane martwą zdobycz chowają do swoich spiżarni, która może pomieścić około 20 ptaków.

Przechowywanie żywej żywności jest zachowaniem wyjątkowym. Zaobserwowano je tylko u jednej populacji na wyspie Dżazirat Mukadur, u zachodniego wybrzeża Maroka. Według naukowców trzymanie innych ptaków w niewoli jest sposobem na zachowanie świeżego pożywienia.

Niektórzy naukowcy podchodzą sceptycznie do obserwacji

Zamieszkała od starożytności wyspa, na której znajdują się ruiny twierdzy, meczetu i więzienia, dziś jest rezerwatem przyrody, gdzie sokoły skalne gniazdują wśród ruin i polują na migrujące gajówki, dudki i inne ptaki.

Małe, uwięzione w głębokich jamach i pozbawione piór ptaki po raz pierwszy zostały zaobserwowane w 2014 roku. Abdeljebbar Qninba z Uniwersytetu Mohammeda V w Rabacie, stolicy Maroka wraz z zespołem zauważył je w trakcie spisu sokołów gniazdujących na wyspie.

Theorode Stankowich z California State University w Long Beach oraz Michael Steele z Wilkes University w Pensylwanii w rozmowie z New Scientist ostrzegają, że nieliczne obserwacje uwięzionych ptaków nie są wystarczającym potwierdzeniem przetrzymywania ich przez sokoły.

Również Rob Simmons, ekolog behawioralny z Uniwersytetu w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki jest nastawiony sceptycznie. "Nie wierzę, że sokół ma zdolność poznawczą do przechowywania ofiary w ten sposób. Myślę, że to może być po prostu ucieczka i znalezienie schronienia", powiedział dla New Scientist. Sokoły często zaczynają wyskubywać ofiarę, zanim ją zabiją, więc ranne ptaki mogą po prostu uciekać.

Wszystkie sokoły wędrowne zjadają ptaki w okresie lęgowym, od lipca do października. Polują na migrujące ptaki zmęczone długą podróżą i łapią je w locie. Takie zachowanie pozwala drapieżnikom i ich młodym przygotować się do własnej migracji na Madagaskar. Przez pozostałą część roku żywią się głównie owadami, takimi jak ważki i motyle.

"Wydarzenia": Bociany już w drodze do PolskiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas