Tajemnicza choroba kotów wiązana z ptasią grypą. Są pierwsze wyniki badań

W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o co najmniej kilkunastu przypadkach zachorowań na tajemniczą kocią chorobę. Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził na razie, że w próbkach pobranych u niektórych kotów wykryto wirusa ptasiej grypy H5N1. Ostateczne wyniki mają być znane po weekendzie.

Wirus grypy ptaków został wykryty w próbkach pobranych od padłych kotów
Wirus grypy ptaków został wykryty w próbkach pobranych od padłych kotówSYLWIA PENC / POLSKAPRESSE/Polska Press/East NewsEast News

Zachorowania na nieznaną chorobę, która wystąpiła u kotów w Polsce zarejestrowano w kilku miejscowościach w różnych województwach.

Nieznana choroba kotów w Polsce to grypa ptaków?

W próbkach, które zostały pobrane od martwych kotów stwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy - wykryto je w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Czy to ona doprowadziła do zgonów zwierząt domowych?

Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził, że gen wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 był obecny w próbkach pobranych od martwych kotów. Próbki te zostały pobrane od zwierząt pochodzących z województwa pomorskiego. Co więcej, specjaliści wykluczyli, że przyczyną śmierci kotów były znane choroby charakterystyczne dla tego gatunku.

"W próbkach pochodzących z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, we wstępnym badaniu wykryto wirus grypy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że może być to wirus grypy ptaków. By potwierdzić to definitywnie, przeprowadzimy teraz badania genetyczne" - przekazał RMF FM dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, Stanisław Winiarczyk.

"Otrzymaliśmy próbki od kotów i zbadaliśmy je w różnych kierunkach, m.in. na obecność wścieklizny, wirusa SARS-CoV-2 i wirusa grypy. Potwierdzamy, że znaleźliśmy tam gen wirusa grypy ptaków podtypu H5N1" - przekazała Radiu Dla Ciebie prof. Katarzyna Domańska-Blichar.

Główny Inspektorat Weterynarii ocenił jednak, że nie można jeszcze potwierdzić, że wirus ptasiej grypy był przyczyną śmierci kotów.

Na podstawie wstępnych uzyskanych wyników badań laboratoryjnych (próbek pochodzących z terenu Trójmiasta), przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, przyczyną zachorowań jest wirus grypy. Aktualnie czekamy na wyniki nowych badań, które są nieustannie prowadzone. Dopiero po ich wykonaniu będziemy mogli wyciągnąć dalsze wnioski.
Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii

WHO na temat ptasiej grypy u kotów

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że dotychczas na całym świecie potwierdzono niewiele przypadków zakażenia kotów wirusami ptasiej grypy.

Opiekunowie kotów są proszeni o zachowanie spokoju. Ostateczne wyniki badań próbek pobranych od martwych kotów mają być znane w poniedziałek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas