Japonia: wybuchł aktywny wulkan Sakurajima

W Japonii znów doszło do erupcji jednego z wulkanów. Wulkan Sakurajima wybuchł w niedzielę wieczorem na wyspie Kiusiu w pobliżu miasta Kagoshima. Nikt nie ucierpiał, ale kilkudziesięciu mieszkańców musiało zostać ewakuowanych.

Erupcja wulkanu Sakurajima
Erupcja wulkanu SakurajimaEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Sakurajima jest jednym z najaktywniejszych wulkanów w Japonii. Regularnie zdarzają się tu erupcje, a ich skala jest bardzo zróżnicowana. W 2019 r. dym z wybuchu wzniósł się na wysokość 5,5 km. Od 1955 r. wulkan jest praktycznie stale czynny. Każdego roku zdarza się tu ok. tysiąc erupcji. Popioły są wyrzucane podczas nich nawet na kilkanaście km wkoło.

Niedzielny wybuch wulkanu Sakurajima także uwolnił duże pokłady popiołów, wznoszących się wysoko w powietrze. Japońska Agencja Meteorologiczna ogłosiła najwyższy, piąty stopień alarmu, a w niektórych obszarach zalecano szybką ewakuację. Odłamki skał spadały na odległość 2,5 km od wulkanu. Na filmie nagranym podczas zdarzenia widać czerwoną, gęstą masę, spływającą po jednej stronie wulkanu i co jakiś czas wystrzeliwującą w górę.

Kilka zamieszkiwanych przez ludzi obszarów znajduje się w odległości ok. 3 km od wulkanu. Władze oceniły, że wybuch nie będzie jednak rzutował na bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców, ale ewakuowano ponad 50 osób. W Kagoshimie mieszka 600 tys. osób. Do tej pory nie odnotowano żadnych wypadków z udziałem ludzi.

Około 50 km znajduje się elektrownia atomowa Sendai. Ale pracownicy w związku z wybuchem nie wykryto w niej żadnych nieprawidłowości.

Wulkaniczna wyspa Kiusiu

Kuisiu to jedna z największych wysp Japonii. Znajduje się tu wiele wulkanów, a najbardziej aktywnym jest leżący na wysokości 1592 m n.p.m. Aso. Sakurajima, leżący w pobliżu miasta Kagoshima powstał 13 tys. lat temu. Pierwszy wybuch odnotowano w roku 708 n.e. Mieszkańcy wyspy odczuli najbardziej wielką erupcję z 1914 r. W jej wyniku z wysepki utworzył się półwysep. Przez kilka dni miało miejsce kilkanaście trzęsień ziemi.

Sakurajima, erupcja w 2011 r.
Sakurajima, erupcja w 2011 r.East News

W jednym dniu zginęło 35 osób. Wypływ lawy trwał kilka miesięcy. Lawa wulkanu Sakurajima jest kwaśna i rzadka, przez co może dojść do zatykania komina wulkanicznego, a w wyniku tego dochodzi do gwałtownych wybuchów lub trzęsień ziemi.

Śnieg na szczycie wulkanu na Hawajach. Niezwykłe nagranie obserwatorium GeminiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas