Operacja sprawdzania czystości mórz, kontrole także w Polsce

Akcję przeprowadzono w ramach operacji "30 Day at Sea 3.0", którą zorganizował Interpol wraz z Europolem i agencją Frontex.

Włoska straż nadbrzeżna prowadzi inspekcję odpadów statków masowych.
Włoska straż nadbrzeżna prowadzi inspekcję odpadów statków masowych.policja.pl
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Operacja miała na celu zwalczanie przestępstw związanych z zanieczyszczeniem mórz. Polskie służby przeprowadziły 4,2 tys. kontroli. Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka poinformował, że akcję w kraju koordynowało Biuro Kryminalne KGP.

Operacja trwała przez cały marzec. Oprócz policji, przystąpiły do niej: Departament Gospodarki Morskiej Ministerstwa Infrastruktury (Urzędy Morskie), Ministerstwo Finansów (Krajowa Administracja Skarbowa), Straż Graniczna, Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Inspekcja Transportu Drogowego.

Spośród ponad 4,2 tys. kontroli, 51 odbyło się na morzu pod kątem zanieczyszczeń pochodzących ze statków i instalacji morskich. Przeprowadzono 1,7 tys. kontroli pod kątem zanieczyszczeń wód lądowych i rzek mogących wpływać na środowisko morskie oraz ponad 2,4 tys. kontroli pojazdów ciężarowych na drogach dojazdowych do portów i miejsc przeładunkowych. Służby sprawdzały czy nie dochodzi do nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów (TPO). - W trakcie operacji stwierdzono 18 nieprawidłowości. 10 przypadków dotyczyło zanieczyszczenia rzek i terenów przybrzeżnych oraz 8 przypadków nielegalnego TPO, z czego 4 przypadki były z wykorzystaniem portów morskich - poinformował Ciarka.

KGP informuje, że na całym świecie wykryto m.in. 1,6 tys. przestępstw związanych z zanieczyszczeniem morza, 500 nielegalnych aktów zanieczyszczenia popełnionych na morzu, jak zrzuty ropy naftowej oraz tysiąc przestępstw związanych z zanieczyszczeniami na obszarach przybrzeżnych i rzekach.

W trakcie ogólnoświatowej operacji śledczy ujawnili dużą sieć przestępczą przemycającą odpady z tworzyw sztucznych między Europą a Azją. Aresztowano 22 podejrzanych i uniemożliwiono nielegalny transport tysięcy ton odpadów do Azji.

W tegorocznej operacji "30 Days at Sea 3.0" wzięło udział 67 krajów, w tym Niemcy, Francja, Argentyna oraz Bangladesz.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas