Naukowcy stworzyli przełomowy materiał. Pochłania gazy cieplarniane

Badacze z Chin i Wielkiej Brytanii opracowali porowaty materiał, który wyjątkowo skutecznie wychwytuje gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla. Wynalazek może się okazać rozwiązaniem jednego z największych współczesnych wyzwań ludzkości - mówią naukowcy.

Międzynarodowy zespół badaczy opracował rewolucyjny materiał porowaty, którego molekuły mają wysoką zdolność magazynowania gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2)
Międzynarodowy zespół badaczy opracował rewolucyjny materiał porowaty, którego molekuły mają wysoką zdolność magazynowania gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2)NASAdomena publiczna

Porowaty materiał powstał na bazie modelowania komputerowego. Badacze przeanalizowali dokładnie, w jaki sposób molekuły będą się samoorganizować dzięki nowej strukturze. Ich wnioski są bardzo obiecujące.

Przełomowy materiał magazynuje CO2 i inny groźny gaz cieplarniany

"Odkrycie jest ekscytujące, ponieważ potrzebujemy nowych materiałów porowatych, aby rozwiązać największe wyzwania społeczeństwa" - mówi Dr Marc Little z Heriot-Watt University. W pracach brali też udział naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu, Imperial College London, Uniwersytetu w Southampton i  and Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin Wschodnich.

Opracowany przez badaczy materiał składa się z molekuł porównywanych przez naukowców do "klatek". Mają one wysoką zdolność magazynowania gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i heksafluorek siarki. Molekuły powstały na bazie innych podobnych struktur, więc nowy materiał nazywany jest przez badaczy "klatką z klatek". Ich "więźniem" mają być szkodliwe gazy.

Mimo że CO2 jest najbardziej powszechnym gazem przyczyniającym się do zmian klimatu, to heksafluorek siarki jest znacznie silniejszy, i może się utrzymywać w atmosferze przez tysiące lat.

Zastosowań nowego materiału jest więcej

Dr Marc Little zaznacza, że molekuły o podobnych strukturach mogą w przyszłości zostać wykorzystane do usuwania z powietrza także tzw. lotnych związków organicznych, które są toksyczne dla człowieka.

"Uważamy, że to badanie jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju takich zastosowań w przyszłości" - podkreślił brytyjski badacz.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas