Nowy trawnik na starym trawniku. Jak siać trawę?

Opracowanie Agnieszka Kasprzyk

Nasze wieloletnie trawniki nie zawsze wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. W wyniku warunków atmosferycznych lub nieodpowiedniej pielęgnacji pojawiają się na nich łysiny, wyrudziałe miejsca i filc z mchu. Nie znaczy to wcale, że trzeba całość zdzierać i zaczynać wszystko od początku. Podpowiadamy, jak siać trawę na starym trawniku, by znów wyglądał soczyście.

Jak dosiać trawę na starym trawniku? Są dwie metody.
Jak dosiać trawę na starym trawniku? Są dwie metody.123rf.com123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Głównym powodem ubytków powstających na starym trawniku są warunki atmosferyczne. Takie równo przycięte połacie roślinności tego samego gatunku nie są w stanie obronić się przed mrozami.  Sprzyjają temu zwłaszcza mroźne, ale bezśnieżne zimy. Wiosenne roztopy również nie są sprzymierzeńcami trawników. Długo stojąca w jednym miejscu woda powoduje choroby grzybowe, które z łatwością się przenoszą. Jednorodne trawy osłabiają też długotrwałe susze. Stary trawnik można jednak uratować.

Jak siać trawę na starym trawniku? Dwie metody

Są dwie metody na to, żeby siać trawę na starym trawniku. Pierwsza to dosiewki z tej samej mieszanki traw, która rośnie już na trawniku. Stosuje się ją, kiedy na powierzchni trawnika widać wyraźne ubytki w formie plam czy placów.

Druga metoda jest polecana do trawników wyliniałych na całej powierzchni. Sprawdzi się ona również w przypadku, kiedy nie pamiętasz, jaka mieszanka traw porasta twój trawnik. Ten sposób to dosiewka z trawy samo zagęszczającej. To specjalnie wyselekcjonowane ziarna, które szybko się rozrastają na wszystkie strony poprzez podziemne kłącza. W wyniku ich ekspansji powstanie gęsta darń z trawy.

Aeracja trawnika powinna być wykonywana również wiosną
Aeracja trawnika powinna być wykonywana również wiosną123RF/PICSEL

Kiedy siać trawę na starym trawniku? Najpierw przygotuj powierzchnię

Najlepszym momentem o zadbanie o stary trawnik jest wiosna. Wówczas jest szansa, że świeżo posiane trawy dogonią we wzroście te starsze. Zacznij od przygotowania powierzchni. Miejsca, w których pojawiły się łysiny, są przeważnie mocno zbite. Pierwszym krokiem jest wertykulacja trawnika, która pomoże pozbyć się gnijącej darni, mchu i chwastów. Polega to na pionowym nacinaniu powierzchni starego trawnika za pomocą wertykulatora na głębokość około 5 - 15 mm. Wertykulacja powinna odbywać się najpierw pionowo, a potem poziomo.

Potem jest czas na aerację, czyli napowietrzanie trawnika. To jego nakłuwanie na głębokość około 15 cm. Ten zabieg poprawi strukturę gleby, wzmocni korzenie i pomoże w pozbyciu się mchu i chwastów. Ostatnim etapem przygotowania powierzchni pod dosiewki trawy jest skoszenie starego trawnika.

Jak dosiać trawę na trawniku?

Po dwóch tygodniach od wykonania powyższych zabiegów możesz dosiać trawę na trawniku. Jeśli robisz dosiewki z trawy tego samego gatunku, dosyp ziemi z próchnicą w łyse miejsca i dosiej tam trawę. Stosuje się mniej więcej trzy garście trawy na 1 metr kwadratowy.

W przypadku mieszanek samo zagęszczających, wysyp ziemię z próchnicą na całą powierzchnię trawnika, po czym wysiej na nim nasiona. Tutaj wysiej dwie garście na jeden metr kwadratowy. Po wszystkim sowicie podlej wysiane nasiona wodą ze zraszacza. Po dosiewce trzeba codziennie lekko zraszać trawnik, aż do wykiełkowania nasion. Kiedy pojawią się już wschody, podlewamy je rzadziej, ale obficiej, mniej więcej trzy razy w tygodniu. Prawidłowo dosiana trawa zacznie wschodzić po dwóch - trzech tygodniach, a już po ośmiu do dwunastu tygodni trawnik będzie jak nowy.

Źródło: deccoria.pl

"Podglądacze przyrody". Czym puszczyk różni się od sowy?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas