Miskant olbrzymi. Kiedy go sadzić w ogrodzie? Już niedługo mija termin

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Miskant to rodzaj trawy ozdobnej, która przypadnie do gustu każdemu. Jest niezwykle prosta w uprawie, szybko rośnie i bez problemu się przyjmuje. Poradzą z nią sobie zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy. Dowiedz się, jakie gatunki wybrać do ogrodu, aby cieszyć się pięknym wyglądem rośliny nawet przez całą zimą. Miskant zaskoczy cię swoim urokiem oraz użytecznością.

Kiedy sadzić trawę miskant olbrzymi? Teraz jest na to najlepszy czas
Kiedy sadzić trawę miskant olbrzymi? Teraz jest na to najlepszy czas123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Miskant sprawdzi się w każdym ogródku. Tworzy silne, duże kępy oraz piękne, okazałe kwiatostany. Co więcej, jest w pełni odporny na mrozy, a w jednym miejscu może rosnąć nawet przez kilka lat. Zobacz, co musisz o nim wiedzieć.

Jaką trawę miskant wybrać do ogrodu? 

Miskanty to wysokie trawy, które są niezwykle ekspansywne. Nadają się idealnie do dużych i rozległych ogrodów i parków. Najpopularniejszą odmianą, którą możemy spotkać jest miskant chiński. Ten gatunek osiąga nawet dwa metry wysokości. Kwitnie od sierpnia do października, a jego cechą charakterystyczną są malownicze przewieszające się liście.

Wśród miskantów chińskich znajdziemy takie gatunki: Kleine Fontane, Herman Muessel, Werner Neufliess, które mają srebrzyste kwiatostany, Melpartus o różowoczerwonych oraz Morning Light, Strictus, Zebrinus, Variegatus, które mają pasiaste, oryginalnie wyglądające liście. Jeśli nie lubimy wysokich traw, możemy postawić na gatunki miskanta chińskiego, który dorastają do mniejszych rozmiarów. Są to Yakushima Dwarf czy Little Zebra.

Miskant chiński to nie jedyny rodzaj tej rośliny, który jest wart naszej uwagi. Warto docenić również inne odmiany tej rośliny. Jedną z nich jest miskant cukrowy. Dorasta on do 2-3 metrów wysokości i ma duże, puszyste kwiatostany o szarym kolorze. Ładne drobne kwiatostany ma także miskant kwiecisty. Nie zawsze jednak zdąży się w pełni rozwinąć przed wiosną.

Jednym z najbardziej efektownych gatunków tej trawy ozdobnej jest miskant olbrzymi. Jest to trawa wieloletnia, która tworzy wielkie, malownicze kępy. Może dorastać nawet do wysokości 4 metrów.

Maskant olbrzymi
Maskant olbrzymikreg8Wikimedia

Kiedy sadzić miskant olbrzymi?

Miskanta olbrzymiego można sadzić wiosną lub jesienią. Przed posadzeniem trawy warto dodatkowo przygotować ziemię. Dobrze radzi sobie na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych o lekko kwaśnym odczynie. Nie lubi zbyt suchej oraz mokrej gleby. Warto zadbać, aby była ona stale wilgotna. Dzięki temu zapewni trawie optymalne warunki do rozwoju. Dla miskanta nie będzie stanowiło problemu zasolenie ziemi oraz jej zanieczyszczenie. Warto jednak szczególną uwagę zwrócić na chwasty. Mogą stanowić dla rośliny rzeczywiste zagrożenie.

Dobrym okresem na sadzenie jest przełom kwietnia i maja, kiedy temperatury utrzymują się powyżej 10 st. C. Miskanta powinno sadzić się na głębokości przynajmniej 15 centymetrów. Korzenie rośliny dokładnie zasypujemy ziemią, delikatnie ubijamy i obficie podlewamy.

Jak szybko rośnie miskant olbrzymi? Czy będzie problem z jego usunięciem?

Miskant to roślina silnie rosnąca. Po posadzeniu błyskawicznie się przyjmie. Aby osiągnąć wysokość czterech metrów, roślina potrzebuje ok. trzech lat. W sezonie wegetacyjnym dość szybko dorośnie do swojej maksymalnej wysokości.

Należy jednak pamiętać, że jest gatunkiem ekspansywnym, przez co szybko może zająć całą rabatę. Należy uwzględnić dla niego sporo miejsca.

Jeśli zależy nam na usunięciu miskanta z ogródka lub przesadzeniu go, możemy mieć spory problem. Ma on dobrze rozwinięty system korzeniowy, przez co wykopanie go może stanowić spore wyzwanie. Jeśli chcemy się go pozbyć z ogródka, upewnijmy się, że wykopaliśmy wszystkie pozostałości rośliny. .

Kiedy kwitnie miskant olbrzymi?

Miskant kwitnie na przełomie września i października. To wtedy wytwarza okazałe puszyste pióropusze o srebrno-szarym kolorze. Czasami mogą osiągać nawet 30 cm. Warto jednak pamiętać, że polski klimat nie zapewnia roślinie zbyt korzystnych warunków. Przez to, miskanty rzadko kiedy zakwitają. Kiedy jednak kwiaty się pojawią, długo się utrzymują i często zostają nawet do kolejnej wiosny.

Warto pamiętać, że główną zaletą miskanta nie są jego kwiaty, a liście. Wraz ze zmianą pór roku mogą zmieniać swój kolor i stanowić ozdobę ogrodu przez cały sezon. Przypadną do gustu szczególnie osobom, którym zależy, aby działka pięknie się prezentowała nawet zimą.

"Wydarzenia": Mokradła na wagę złotaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas