Jak szybko rośnie kwiat pieniążek? To zależy czy podlewasz, czy zraszasz
Większość miłośników roślin doniczkowych zna ten kwiat. Pieniążek, czasem także UFO lub naleśnik, a oficjalnie pilea peperomioides. Pochodzi z Chin i ma charakterystyczne okrągłe liście, którym zawdzięcza swój przydomek. Należy do najpopularniejszych roślin doniczkowych, ponieważ jest łatwy w uprawie i odporny na zmiany domowego mikroklimatu. Jak szybko rośnie pieniążek i jaki wpływ ma na to sposób jego podlewania?
Jak szybko rośnie pieniążek?
We właściwych warunkach pieniążek dorasta do 30 cm, a jego listki osiągają nawet 10 cm średnicy. Z uwagi na łatwość pielęgnacji i niewrażliwość na większość popularnych chorób roślin doniczkowych pilea, czyli kwiat pieniążek, przyrasta bardzo szybko, jeśli zapewni się jej odpowiedni mikroklimat.
Choć początkowo amatorzy roślin doniczkowych mogą cieszyć się z tego, jak szybko rośnie pieniążek, należy mieć na uwadze to, że jego pędy z czasem drewnieją. Dlatego im wcześniej zostanie zastosowana podpórka, która ukształtuje jego dalszy rozwój, tym lepiej.
Pieniążek jest znany z tego, że w czasie wzrostu zrzuca dolne partie liści. Nie ma w tym nic złego i nie należy się tym przejmować, jeśli nie ma innych oznak choroby.
Jakie podłoże dla pieniążka?
Pieniążek świetnie radzi sobie w przepuszczalnym podłożu, ponieważ nie toleruje nadmiernej wilgoci. Zastosowanie mieszanki dla kaktusów i sukulentów będzie optymalnym rozwiązaniem, sprawdzi się również podłoże dla roślin zielonych i palm, które jest bogate we włókna kokosowe. Wymieszanie ziemi uniwersalnej z odrobiną nawozu i znaczną ilością piasku, perlitu lub wermikulitu również może przynieść dobre rezultaty.
Niezależnie od tego, jakie podłoże dla pieniążka zostanie zastosowane, jego przepuszczalność powinna być wyższa, niż u innych roślin.
Jak często podlewać pieniążka?
Choć jest odporny na choroby i pasożyty, kwiat pieniążek wciąż może zostać zaatakowany przez pleśń szarą. Tak jak większość roślin egzotycznych (a pochodzi przecież z Chin) nie znosi nadmiernego podlewania. Nawet przy odpowiednim podłożu może to skutkować zwiększonym opadem liści, jak również gniciem. Aby dowiedzieć się, jak często podlewać pieniążka, warto sprawdzać regularnie jego podłoże. Znacznie lepiej znosi przesuszenie niż przelanie.
Czy pieniążek lubi zraszanie?
Kwiat pieniążek ma duże, twarde liście, które z czasem mogą stracić swój blask. Dlatego warto je zraszać, szczególnie w okresie zimowym, gdy powietrze w domu charakteryzuje się niższą wilgotnością.
To, czy pieniążek lubi zraszanie, nie jest tak ważne, jak to, w jaki sposób zostanie ono przeprowadzone. Z uwagi na to, że pleśń szara bywa dla pieniążka zabójcza, warto pamiętać, by zraszać roślinę wyłącznie miękką wodą i to w miejscu przewiewnym (ale nie w przeciągu!). W ten sposób woda nie będzie pozostawała zbyt długo na liściach.
W żadnym wypadku nie wolno ustawiać pieniążka w pobliżu nawilżacza powietrza! Kwiat jest wrażliwy na nadmierną wilgotność i może pojawić się na nim pleśń. Mechaniczne nawilżanie nie jest tym samym co zraszanie.
Czy pieniążek potrzebuję dużo światła?
Szukając miejsca dla pieniążka, warto wybrać takie, które charakteryzuje się dużą ilością rozproszonych promieni słońca. Może to być parapet osłonięty firanką czy kwietnik ustawiony w pokoju z oknami wychodzącymi na południową stronę. Należy unikać korytarzy i innych miejsc, w których regularnie pojawiają się przeciągi.
Na pytanie, czy pieniążek potrzebuje dużo światła, można odpowiedź: "to zależy", ponieważ duże znacznie ma moc promieni.
Jak wiele roślin egzotycznych, pilea lubi światło słoneczne w dużej ilości. Im więcej otrzyma słońca, tym szybciej rośnie. Ciężko znosi jednak bezpośrednie nasłonecznienie, co odbija się na wyglądzie jej liści.
Przy wyborze nasłonecznionego miejsca dla pieniążka warto też pamiętać o regularnym podlewaniu. Przegrzane podłoże może znacznie częściej się przesuszać, co z kolei hamuje wzrost rośliny lub więdnięcie i opadanie liści.