Co zjada turkuć podjadek? Niszczy ogród kawałek po kawałku

Opracowanie Tomasz Kromp

Uprawa amatorska warzyw i owoców wymaga nie tylko właściwej pielęgnacji, ale również chronienia roślin przed działalnością szkodników. Ogrodnicy obawiają się między innymi turkucia podjadka. Co to za owad, czym się żywi i czy w przypadku jego wykrycia trzeba martwić się o uprawy? Odpowiadamy.

Turkuć podjadek posiada charakterystyczne odnóża przednie, które są zakończone kolcami.
Turkuć podjadek posiada charakterystyczne odnóża przednie, które są zakończone kolcami.123RF/PICSEL

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkuć podjadek to owad, który w porównaniu do innych szkodników, odznacza się całkiem sporymi rozmiarami. Stworzenie może osiągać nawet 6 cm długości. Jego ciało przybiera ciemnobrązowe ubarwienie. Przednia para odnóży jest masywna i zakończona kolcami, dzięki którym owad może przekopywać ziemię.

Turkuć podjadek posiada narząd strydulacyjny umożliwiający mu wydawanie charakterystycznych dźwięków przypominających odgłosy świerszczy (w odróżnieniu od nich ów dźwięk jest bardziej jednostajny). Owad używa narządu strydulacyjnego do wabienia samic.

W Polsce turkuć podjadek jest aktywny od maja do października. Większość życia spędza pod ziemią, budując przy tym wąskie korytarze. Tego rodzaju aktywność może okazać się pożyteczna. Wynika to z faktu, że kopanie tuneli pomaga w spulchnianiu gleby.

Co zjada turkuć podjadek?

Turkucia podjadka można spotkać w miejscach wilgotnych, takich jak torfowiska czy łąki. Żeruje również na uprawach rolnych i ogrodniczych. Żywi się głównie korzeniami roślin, nierzadko doprowadzając do ich obumierania. Szczególnie narażone są rośliny znajdujące się w sąsiedztwie podziemnego gniazda turkucia podjadka.

Turkuć podjadek podgryza korzenie roślin.
Turkuć podjadek podgryza korzenie roślin.123RF/PICSEL

Turkuć podjadek może niekiedy zostać sojusznikiem ogrodnika. Wynika to z faktu, że owad często zjada inne szkodniki, takie jak ślimaki, larwy owadów czy drutowce.

Czy turkuć podjadek niszczy ogród?

Obecnie turkuć podjadek to gatunek występujący coraz rzadziej. Jednak, gdy pojawi się w ogrodzie, to wówczas istnieje możliwość, że niektóre rośliny zostaną przez niego zniszczone, choć ryzyko ogromnego spustoszenia jest naprawdę niewielkie. Wielu entomologów zgadza się co do tego, że turkuć podjadek nie jest zbyt groźnym szkodnikiem i w przypadku wykrycia jego aktywności, nie trzeba przesadnie martwić się o swoje uprawy.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w ogródku nagromadzi się dużo owych szkodników. Wówczas, faktycznie, obecność turkucia podjadka w ziemi może nie spodobać się ogrodnikom. Wobec tego, jak pozbyć się rzeczonego owada?

Niektórzy wykorzystują profesjonalne środki ochrony roślin, które eliminują szkodniki. Jednak warto również spróbować innych, nieco mniej inwazyjnych metod. Prawdopodobnie najprostszą z nich jest specyfik, który można zrobić jedynie z dwóch składników – mydła oraz wody. Około pół kostki mydła należy zetrzeć na tarce, umieścić w wiaderku, a następnie rozpuścić w ciepłej wodzie.

Przygotowany preparat trzeba wlać do nory turkucia podjadka. Po niedługim czasie powinien wyjść na zewnątrz, dzięki czemu będzie można usunąć go z ogrodu. Co ciekawe, rzeczonego owada można również przepędzić sadząc w ogródku czosnek. Wynika to z faktu, że jego zapach działa na turkucia odstraszająco.

To rekord. Prawie 100 fok odpoczywało razem na Mierzei Wiślanejmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas