Polscy celnicy zatrzymali przemyt skór niedźwiedzia i żywego żółwia

Funkcjonariusze lubelskiej KAS na granicy Polski z Białorusią i Ukrainą przejęli okazy chronione przepisami konwencji CITES. Wśród nich m.in. skóry i czaszki niedźwiedzia brunatnego, skóra wilka szarego oraz żywy żółw stepowy.

Polskim celnikom udało się w ostatnim czasie zatrzymać nielegalne transporty zwierząt i ich części. Przemycać próbowano m.in. skóry wilków i niedźwiedzi oraz żywego żółwia stepowego
Polskim celnikom udało się w ostatnim czasie zatrzymać nielegalne transporty zwierząt i ich części. Przemycać próbowano m.in. skóry wilków i niedźwiedzi oraz żywego żółwia stepowegoKASmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali na granicy z Białorusią i Ukrainą okazy chronione przepisami konwencji CITES.
  • W bagażach podróżnych funkcjonariusze znaleźli żywego żółwia stepowego, skóry i czaszki niedźwiedzia brunatnego, a także skórę wilka szarego.
  • Aby legalnie przewieźć przez granicę chronione okazy niezbędne są dokumenty wydawane przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

W bagażu mieszkańca Białorusi, który przekraczał granicę z Polską w Terespolu, celnicy znaleźli dwie wyprawione skóry niedźwiedzi, skórę wilka oraz dwie przytwierdzone do desek czaszki niedźwiedzi.

Próbowała wwieźć do Polski żywego żółwia

Z kolei obywatelka Ukrainy, którą skontrolowano na granicy z Polską w Hrebennem, próbowała nielegalnie wwieźć do Polski żywego żółwia stepowego.

Niedźwiedź brunatny, wilk szary i żółw stepowy to gatunki chronione na podstawie przepisów Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Aby móc je legalnie przewieźć przez granicę - potrzebne są odpowiednie zezwolenia. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone - podkreśla KAS.

Polscy celnicy udaremnili przemyt z Ukrainy do Polski żywego żółwia stepowego
Polscy celnicy udaremnili przemyt z Ukrainy do Polski żywego żółwia stepowego materiały prasowe

Nielegalny przewóz zwierząt grozi karą więzienia

Zatrzymani niedawno podróżni nie posiadali takich zezwoleń, dlatego funkcjonariusze zatrzymali okazy. Żółw trafił na kwarantannę do ogrodu zoologicznego w Zamościu.

"Przypominamy, że nielegalny przewóz chronionych okazów CITES jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat i konfiskatą przewożonych okazów" - zaznacza KAS.

Szwecja: Meble z elektrycznych skuterów Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas