Bociany przerzuciły się na owady? Jedzą to, czego jest pod dostatkiem

Dieta bocianów jest różnorodna, a sprytne ptaki korzystają z tego, co daje im natura oraz... człowiek. Czy bociany przerzuciły się na owady? Taką tendencję zauważyli przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Biebrzański Park Narodowy słynie z obecności wielu gatunków zwierząt i ptaków. Te wyjątkowe podmokłe tereny są chętnie odwiedzane i zamieszkiwane także przez bociany. Niewątpliwym plusem gnieżdżenia się na obszarach bagiennych jest stały dostęp do pożywienia (także podczas suszy). Jednak sprytne ptaki potrafią sobie poradzić w rozmaitych warunkach, żeby przetrwać.

Bocian i robaka zje

Bociany radzą sobie bardzo dobrze w poszukiwaniu różnych źródeł pokarmu. Ptaki, które odwiedzają Polskę, często są widywane nie bez powodu w pobliżu pól uprawnych. Od wieków korzystają na pracy rolników

Reklama

Chętnie żerują na świeżo skoszonych obszarach, ponieważ łatwo im zaobserwować na nich potencjalne ofiary. Na terenach z wysoką trawą problem ze znalezieniem ofiary jest większy, ponieważ bocian podczas polowania korzysta z narządu wzroku.

Co jedzą polskie bociany? Przerzuciły się na owady

Bocian poluje na ofiary, które są w danym momencie najliczniejsze oraz najłatwiej dostępne. Poza tym w jego diecie znajduje się wiele zwierząt: ryby, płazy, gady, drobne ssaki, bezkręgowce, a nawet pisklęta.

Na nagraniu udostępnionym przez Biebrzański Park Narodowy widać jednak kilkanaście bocianów, które wyszukują w trawie inną, łatwo dostępną zdobycz. "Bociany przerzuciły się na owady. Czyli na to, czego jest akurat pod dostatkiem. Zdobycz marna, ale nadrabiają ilością" - napisał park na Facebooku. Ptaki też wybierają obecnie robaki także z innego powodu: karmią nimi młode.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ptaki | Biebrzański Park Narodowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy