Nowość w Niemczech. Energią odnawialną można podzielić się z sąsiadem

Fotowoltaika w Niemczech jest bardzo popularnaIMAGO/Frank Hoermann / SVEN SIMONEast News

W skrócie

  • Nowe przepisy w Niemczech od czerwca 2026 roku umożliwiają współdzielenie energii słonecznej z sąsiadami i zwiększenie efektywności instalacji fotowoltaicznych.
  • Wspólnoty energetyczne mogą tworzyć sąsiedzi, budynki mieszkalne lub grupy przyjaciół, podpisując umowy oraz instalując inteligentne liczniki do prawidłowego rozliczania energii elektrycznej.
  • Program współdzielenia energii pozwala właścicielom instalacji fotowoltaicznych zwiększyć rentowność, a osobom nieposiadającym własnej instalacji uczestniczyć w korzystaniu z lokalnie generowanej energii.
  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu, otwiera się w nowym oknie

Wspólnoty energetyczne w Niemczech. Będzie można wymieniać się energią

Panele fotowoltaiczne ustawione na trawniku przed domami, widoczne także instalacje solarne na dachach budynków.
W okresach, gdy system fotowoltaiczny generuje zbyt mało energii elektrycznej lub nie generuje jej wcale, użytkownicy energii elektrycznej otrzymują pozostałą energię od wybranego przez siebie dostawcyIMAGO/Frank Hoermann / SVEN SIMONEast News

Korzyści z sąsiedzkiej wymiany energii

Zobacz również:

Zobacz również:

Obniżysz rachunki za ogrzewanie. Polacy stworzyli komin słonecznyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?