Grecy stawiają tajemnicze, żółte zapory. To sposób na inwazyjne ryby

Dwie łodzie motorowe przy żółtej pływającej zaporze na wodzie w Chalkidzie, w tle górzysty brzeg i niebo.
Grecja stawia zapory przeciw niebezpiecznym rybom. Zdjęcie Gmina Chalkidamateriały prasowe

W skrócie

  • W jednym z kurortów w Grecji postawiono pierwszą pływającą zaporę oddzielającą strefę kąpielową od otwartego morza z powodu obecności meduz i inwazyjnych ryb rozdymkowatych.
  • Nowa instalacja w Zatoce Eubejskiej ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, ograniczając dostęp większych organizmów morskich do strefy kąpielowej.
  • Część naukowców i obrońców przyrody krytykuje budowę zapory, wskazując, że źródłem problemów są zmiany klimatyczne, a podjęte działania wywołały powstanie klubu sprzeciwiającego się eliminacji ryb rozdymkowatych.
  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu, otwiera się w nowym oknie

Zobacz również:

Pierwsza taka zapora w Grecji stanęła w Zatoce Eubejskiej

Lepiej dmuchać na zimne. Już w zeszłym roku było kiepsko z meduzami. Teraz upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu. Jeśli pojawią się rozdymki, będziemy na nie gotowi
powiedział zastępca burmistrza Chalkidy Antonis Spanos w rozmowie z "The Guardian”.
Nurek otoczony przez liczne przezroczyste meduzy unoszące się w błękitnej wodzie, największa z nich dominuje na pierwszym planie, tworząc hipnotyzującą i niemal surrealistyczną atmosferę pod powierzchnią morza.
Meduzy stanowią poważny problem w GrecjiAlex Kydd/Solent News & Photo AgencyEast News

Meduzy i ryby rozdymkowate stają się coraz większym problemem w Grecji

Kilka ryb z jasnymi, nakrapianymi ciałami skupionych wokół kości leżącej na piaszczystym dnie morskim.
Rozdymki z Morza Czerwonego opanowały masowo Morze ŚródziemneAA/ABACAEast News

Zobacz również:

Czy turyści rzeczywiście mają się czego obawiać?

Zobacz również:

Nie wszyscy popierają budowę zapór

Wszystko, co słyszymy, jest przesadzone
powiedział Ioannis Batjakas, oceanolog z Uniwersytetu Egejskiego na wyspie Lesbos.
'Wydarzenia'': Sinice atakują polskie plaże. Zamknięte niemal wszystkie kąpieliskaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?