Zabłądzili w Tatrach przez sztuczną inteligencję. Musiał lądować śmigłowiec

Dwoje turystów z Litwy weszło na niebezpieczną ścianę w Tatrach, bo tak podpowiedziało im AI. Trzeba było wysłać do nich śmigłowiec (zdj. ilustracyjne)Paweł Murzyn East News

W skrócie

  • Dwoje turystów z Litwy, korzystając ze wskazówek sztucznej inteligencji, utknęło w trudnym terenie pod Niebieską Turnią w Tatrach i zostało ewakuowanych śmigłowcem TOPR.
  • Tatrzańscy ratownicy w pierwszym tygodniu lipca udzielili pomocy 55 osobom, najwięcej interwencji miało miejsce 4 lipca.
  • Akcje ratunkowe obejmowały także pomoc taternikom, naukowcowi z urazem nogi oraz turyście, który utknął poza szlakiem; nie zawsze był możliwy transport śmigłowcem.
  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu, otwiera się w nowym oknie

Weszli na niebezpieczną ścianę w Tatrach. Tak podpowiedziało im AI

Zobacz również:

Zaczęły się wakacje. TOPR ma ręce pełne roboty

Grupa turystów wędruje kamienistym szlakiem górskim w otoczeniu wysokich szczytów i skalistych zboczy, przy słonecznej pogodzie z niewielkimi chmurami na niebie.
W ciepłe, słoneczne dni ratownicy TOPR mają zwykle ręce pełne robotyAndrzej IwańczukEast News
Jak pokazują minione dni, wypadkom w górach często towarzyszy prawo serii. W takich sytuacjach dotarcie do poszkodowanych może się znacząco wydłużyć, szczególnie, gdy nie ma możliwości użycia śmigłowca. Po raz kolejny apelujemy zatem o rozsądny dobór celów górskich wycieczek i nieprzecenianie swoich możliwości
tak zakopiańscy ratownicy podsumowali pierwszy tydzień lipca na tatrzańskich szlakach.

Zobacz również:

"Wydarzenia": Ratownicy sprowadzili turystów z RysPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?