Ktoś wyciął drzewo. Gniazdo bielików zniszczone, pisklęta nie żyją

Bielik lecący nisko nad śnieżnym polem, w tle nagie drzewa i sylwetka wiatraka na horyzoncie.
Bieliki są ptakami podlegającymi w Polsce ochronieFot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.plAgencja Wyborcza

W skrócie

  • Nieznany sprawca zniszczył gniazdo bielika w lasach koło Poddębic, w wyniku czego zginęły dwa młode ptaki.
  • Sprawca wyciął jedynie drzewo z gniazdem, mimo że znajdowało się ono w strefie ochronnej i było przez wiele lat monitorowane przez leśników oraz Komitet Ochrony Orłów.
  • Bielik jest objęty ochroną w wielu wyznaczonych strefach na terenie RDLP w Łodzi, a populacja tego gatunku w Polsce wynosi około 1,5–2 tysiące par lęgowych.
  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu, otwiera się w nowym oknie

Zobacz również:

Myszołów z wyraźnie nastroszonymi piórami, stojący na ziemi z pochyloną głową i wpatrujący się ciekawsko w stronę obiektywu.
Bieliki to ptaki gnieżdżące się w pobliżu wody. Tutaj osobnik z WęgierMarc CostermansEast News

Wokół gniazd bielików wyznaczona jest strefa ochronna

Zobacz również:

Bielik z jasnym dziobem i przenikliwym spojrzeniem siedzący na trawie.
Bielik to nasz największy ptak szponiasty kwasny221123RF/PICSEL

Bielik to bezcenny ptak dla polskiej przyrody

Na początku XX wieku bielik był w Polsce na krawędzi wymarcia
Na początku XX wieku bielik był w Polsce na krawędzi wymarciaMateusz KotowiczEast News

Bieliki przystępują do lęgów na przełomie zimy i wiosny

Zobacz również:

Zobacz również:

Naukowcy odkryli nietypowe zjawisko u lisów zaatakowanych przez kleszczeCzysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?