Żyrafa

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:24) Aktualizacja Czwartek, 25 stycznia 2024 (15:31)
Żyrafa (Giraffa) słynie z najdłuższej szyi wśród lądowych zwierząt. Jej długa szyja i długie nogi sprawiają, że może sięgać liści na wysokich drzewach, co jest kluczowe dla jej diety. Żyrafa żyje głównie na sawannach i w otwartych lasach Afryki, a jej wzrost pozwala dostrzegać drapieżniki z daleka. To spokojne, towarzyskie zwierzę, żyjące w luźnych grupach.
Żyrafa Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Żyrafa Rothschilda sfotografowana w Ugandzie. / Bernard DUPONT /Wikimedia

Żyrafa - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    żyrafa

  • Rodzina:

    żyrafowate

  • Rząd:

    Cetartiodactyla

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Gdzie żyją żyrafy?

Żyrafy występują w większości państw w Afryce, jednak najczęściej można je spotkać na wschodzie oraz południu kontynentu (m.in. w Etiopii, Somalii, Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Zimbabwe i Namibii).

Najchętniej żyrafy żyją na sawannach, a także obszarach trawiastych i otwartych kompleksach leśnych. 

Co jedzą żyrafy?

Żyrafy żywią się przede wszystkim liśćmi (najchętniej akacji), pędami, owocami, a także trawami, kwiatami i pąkami. Zjadają około 34 kg pokarmu każdego dnia. Najczęściej żyją one w niewielkich stadach liczących po 15-20 osobników. 

Dzięki swoim długim szyjom mogą dostrzec niebezpieczeństwo z dużej odległości. Są to łagodne zwierzęta, które jednak mogą bronić się kopniakami w przypadku, gdy poczują się zagrożone.  Mimo że żyrafy są roślinożerne, to występuje u nich zjawisko zwane osteofagią. Polega ono na sporadycznym jedzeniu kości innych zwierząt. W ten sposób dostarczają do organizmu fosfor, a także wapń. 

Żyrafy poruszają się inochodem. Przemieszczają nogi znajdujące się po jednej stronie ciała, a następnie robią to z tymi po przeciwnej stronie. W trakcie galopu mogą osiągać prędkość wynoszącą około 60 km/h. 

Ile metrów ma żyrafa? 

Żyrafa to najwyższy ssak lądowy na Ziemi. Jej wysokość bardzo często przekracza 5 metrów. Średnia waga to 1 tona. Charakterystyczną cechą wyglądu jest bez wątpienia bardzo długa szyja, która ma ponad 2 metry. Jednak jest ona zbudowana tak samo jak u większości ssaków i składa się z 7 kręgów. Są one jednak o wiele dłuższe, bo każdy z nich ma około 28 cm. 

Długa szyja ma przede wszystkim ułatwiać żyrafom zdobywanie pokarmu położonego na dużych wysokościach.

Najwyższa znana żyrafa miała 5,88 m wysokości. Najcięższy był osobnik ważący prawie 2 t.

U żyrafy imponujący jest także język. Może mieć nawet 50 cm długości. Jego charakterystyczny fioletowo-czarny kolor ma zabezpieczać go przed uszkodzeniem przez promieniowanie słoneczne. 

Ciąża trwa 460 dni, jednak dość często zdarza się, że młode przychodzą na świat zdecydowanie wcześniej. Samice rodzą na stojąco w miejscach, które znają i uważają za bezpieczne. Nowonarodzone żyrafy mają około 1,8 m wysokości i ważą od 50 do 70 kg. Po około 10 godzinach od przyjścia na świat potrafią biegać. Przez pierwsze 3 tygodnie pozostają pod troskliwą opieką matki.

Ochrona i zagrożenia dla żyrafy

Szacuje się, że w 2023 roku na świecie żyje około 100 000 żyraf. Ich populacja zmniejszyła się gwałtownie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Najbardziej zagrożone wyginięciem są osobniki zamieszkujące Tanzanię oraz południową Kenię. 

Żyrafy są narażone na nielegalne polowania oraz inną niekorzystną dla nich działalność człowieka. 

Ciekawostki o żyrafie

  • Gatunek, który jest najbliżej spokrewniony z żyrafą, to okapi leśne. Zwierzę to żyje w gęstych lasach Afryki. 

  • Biorąc pod uwagę wygląd zewnętrzny oraz zasięg występowania wyróżnia się 9 podgatunków żyraf. Najpopularniejsza metoda podziału opiera się na różnicach genetycznych. Zgodnie z nią można wyszczególnić następujące typy: żyrafę północną (najrzadziej występującą), masajską, siatkowaną oraz południową (najliczniejszą). 

  • Żyrafy bardzo rzadko piją wodę. Najczęściej tylko co kilka dni udają się do wodopojów. Ta czynność sprawia im sporo trudności, bo mimo długiej szyi nie są w stanie dosięgnąć do wody. W tym celu muszą rozstawiać przednie nogi oraz uginać je w kolanach.

  • Samce toczą ze sobą walki, podczas których korzystają ze swoich długich szyi. Jest to tzw. necking. Przepychają się, wymachują nimi oraz próbują zadać ciosy. Na szczęście zazwyczaj taka rywalizacja kończy się bezkrwawo. Jednak zdarza się, że po otrzymaniu uderzenia ossikonami znajdującymi się na głowie dochodzi do poważnych uszkodzeń ciała.

  • Ile żyją żyrafy? Średnia długość życia tych zwierząt w naturalnym środowisku to 25 lat. W niewoli mogą dożyć nawet do 30 lat. Najstarszy znany osobnik o imieniu Mutangi przeżył 31 lat.

  • Każda żyrafa ma swój unikatowy wzór umaszczenia. Nie ma na świecie dwóch identycznych osobników.

Temat Żyrafa znajdziesz również w serwisie:

Żyrafa - Wiadomości