Pamiętam, gdy kochaliśmy przyrodę Polski i ją chroniliśmy. Teraz się cofamy

Wilki wróciły do Polski, a jeszcze w latach dziewięćdziesiątych były na krawędzi wymarciaIMAGO/Martin WagnerEast News

W skrócie

  • W latach dziewięćdziesiątych przekonywanie społeczeństwa do ochrony drapieżników było trudne, ale zakończyło się sukcesem i przyczyniło się do odbudowy polskiej przyrody.
  • W przeszłości państwowe przepisy dążyły do całkowitego wytępienia drapieżników takich jak wilki, a ochrona gatunkowa wprowadzona w latach dziewięćdziesiątych wymagała zarówno zmian prawnych, jak i edukacji społeczeństwa.
  • Obecnie obserwowany jest powrót negatywnej narracji wobec wielu gatunków dzikich zwierząt, a niektóre z nich ponownie są postrzegane jako zagrożenie.
  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu, otwiera się w nowym oknie

Kiedyś w Polsce już nienawidzono wilków. Przodował w tym PRL

Zobacz również:

Polska chciała się pozbyć swoich drapieżników

Wilk i ryś wracają do polskiej przyrody
Wilk i ryś wracają do polskiej przyrody123rf /123RF/PICSEL / swidwin.policja.gov.pl123RF/PICSEL

Zobacz również:

Zobacz również:

Ćwierć wieku temu ludzie cieszyli się z odbudowy fauny

brązowy niedźwiedź stoi na leśnej polanie wśród drzew, patrząc prosto przed siebie, otoczony zielenią i naturalnym środowiskiem
W Polsce jest bez wątpienia mniej niedźwiedzi niż w Rumunii czy Słowacjigudkovandrey123RF/PICSEL

Polacy znów chcą krwi bezcennych i bezbronnych zwierząt

Zobacz również:

Bieliki wróciły na wolność. Cudem udało się je uratowaćPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?