Reklama

Nowy sposób na kleszcze. Jest prosty i niezwykle skuteczny

Leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego pokazali w mediach społecznościowych, genialny w swej prostocie sposób, na ochronę przed kleszczami. Nie wymaga on zakupu drogich środków na odstraszanie - wystarczy jedynie pewien domowy gadżet.

Każdego roku na roznoszoną przez kleszcze boreliozę zapada w kraju kilka tysięcy osób. Tylko do maja tego roku, zachorowało na nią blisko 2 tysiące rodaków.

Dzień psa. Zobacz, jak wyobraża sonie wymarzoną zabawkę - Zielona w INTERIA.PL

Nowy sposób na kleszcze. Jest prosty i niezwykle skuteczny

Za zachorowalność na boreliozę odpowiadają kleszcze, które żyją głównie w lasach, najchętniej w liściastych i mieszanych. Można je również spotkać na łąkach i gęstych zaroślach. Nie stronią też od miejskich parków. Te drobne pajęczaki przyciąga biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego.
Lekarze zalecają, by przed wejściem do lasu lub na łąkę szczelnie się ubrać i założyć dopasowane spodnie, zakryte buty, a na głowę - kapelusz. Jednak nawet i to nie zawsze zabezpiecza, przed intruzami, które mogą przeskoczyć z ubrania i wkłuć się w ciało.

Reklama

Z pomocą przychodzi pomysł leśników z Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak się okazuje w walce z owadami z odsieczą przychodzi zwykła rolka do czyszczenia ubrań.

"Sposób na kleszcze nadleśniczego Karkonoskiego Parku Narodowego, Krzysztofa Bisagi, ciągle przewija się przez różne portale. Usuwanie kleszczy rolką do czyszczenia odzieży jest skuteczne i niedrogie, a pokazywaliśmy je przed rokiem" - napisali leśnicy na swoim profilu.

Co robić gdy wkłuje się kleszcz?

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Jajko, czy kura - co było pierwsze? Naukowcy już wiedzą - Zielona w INTERIA.PL

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama