Niebezpieczny pasożyt rozprzestrzenia się po USA. Może powodować śpiączkę

Nicień płucny mogący powodować u człowieka uszkodzenia neurologiczne zapuszcza korzenie w większej liczbie stanów w USA. Tym razem naukowcy potwierdzili obecność pasożyta u gryzoni w stanie Georgia.

Pasożytnicza glista zwana nicieniem płucnym rozprzestrzenia się po coraz większym obszarze Stanów Zjednoczonych. 

Naukowcy przeanalizowali próbki pobrane od martwych szczurów znalezionych w zoo w Atlancie w latach 2019-2022. Około 20 proc. tych szczurów zostało zakażonych pasożytem - nicieniem płucnym

Badacze sugerują, że pojawił się i zadomowił na kolejnym obszarze południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Możliwe, że glista pojawiła się w stanie Georgia dużo wcześniej, ale nie zostało to sprawdzone. Glista może być niebezpieczna dla zwierząt, a także dla ludzi.

Reklama

Nicień płucny w USA

Angiostrongylus cantonensis to pasożytnicza glista, której larwy wylęgają się w płucach szczurów. Larwy te są później wydalane z odchodami tych gryzoni, ale na tym nie koniec skomplikowanego cyklu życia nicienia płucnego. Wydalone z odchodów gryzoni larwy są potem zbierane przez ślimaki, stonogi, a nawet niektóre gatunki płazów. Idealnym cyklem życia dla pasożyta jest zjedzenie ślimaka przez inne zwierzę. Nicienie w związku z tym mogą łatwo się przenosić

Również człowiek może zarazić się chorobą wywołaną przez nicień płucny poprzez zjedzenie warzyw, na których żeruje ślimak z pasożytem lub innych zwierząt.

Śpiączka, a nawet śmierć

Spożycie może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Przekonał się o tym m.in. Australijczyk, u którego pojawiła się rzadka postać zapalenia opon mózgowych. Po przebudzeniu ze śpiączki mężczyzna został sparaliżowany od szyi w dół

Obecność Angiostrongylus cantonensis w ludzkim organizmie może powodować jednak i łagodniejsze objawy w przebiegu choroby. Nieodwracalne uszkodzenia neurologiczne zdarzają się u mniejszej grupy osób.

Większość przypadków dotycząca obecności pasożyta w ludzkim organizmie udokumentowano w Azji Południowo-Wschodniej i na Wyspach Pacyfiku - w tym na Hawajach. To właśnie Hawaje są pierwotnym miejscem występowania nicienia. Jednak w ostatnich latach robaki zaczęły pojawiać się w innych regionach świata, zwłaszcza w stanach w USA, w tym w Luizjanie, Teksasie, na Florydzie oraz w stanie Georgia. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pasożyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama