Reklama

Grzybowe "rurociągi" długie na łącznie biliony kilometrów. Powstanie ich mapa

Ogromne podziemne sieci grzybów - "układ krążenia planety" - mają zostać po raz pierwszy zmapowane, w celu ochrony ich przed zniszczeniem i poprawy ich zdolności do pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla.

Grzyby wykorzystują węgiel do budowy sieci w glebie, które łączą się z korzeniami roślin i działają jak "autostrady" substancji odżywczych, wymieniając węgiel z korzeni roślin na składniki odżywcze. Na przykład, niektóre grzyby są znane z tego, że dostarczają 80 proc. fosforu swoim roślinom żywicielskim. 

Naukowcy partnerstwo korzeni roślin i grzybów nazywają mikoryzą. Występuje ona powszechnie w naturze. Badacze stwierdzili, że grzybowa sieć pozwala roślinom na pomaganie sobie we wzrastaniu i kwitnieniu.Przykładem takiego mechanizmu jest to, że drzewa, takie jak daglezja zielona i brzoza papierowa mogą przenosić węgiel do mniejszych drzew, niedostających wystarczająco dużo światła słonecznego. To pozwala na wzrastanie sadzonkom rosnącym w cieniu innych drzew. Jako pierwsza zaobserwowała to zjawisko Suzanne Simard, absolwentka University of British Columbia.

Reklama

Podziemne sieci grzybów mogą rozciągać się na biliony kilometrów. Są one niezbędne dla różnorodności biologicznej i żyzności gleb, ale niewiele o nich wiadomo.  Wiele miejsc ich występowania jest uważane za zagrożone z powodu ekspansji rolnictwa, urbanizacji, zanieczyszczenia, niedoboru wody i zmian klimatu. 

Ochronić życiodajne sieci

Nowy projekt Towarzystwa Ochrony Sieci Podziemnych (SPUN), będzie obejmować zebranie 10 tys. próbek z sieci grzybów na całym świecie, które będą identyfikowane za pomocą technologii sztucznej inteligencji. Jane Goodall, konserwator przyrody i doradca projektu, stwierdził, że "zrozumienie podziemnych sieci grzybów jest niezbędne dla ochrony gleby, od której zależy życie".  

Towarzystwo Ochrony Sieci Podziemnych składa się z naukowców z Holandii, Kanady, USA, Francji, Niemiec i Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Pierwsze pobranie próbek będzie mieć miejsce w przyszłym roku w Patagonii i będzie kontynuowane przez około 18 miesięcy, w celu stworzenia map podziemnych sieci grzybów, które mogą być wykorzystane do dalszych badań. 

Poprzez korzystanie z map naukowcy mają nadzieję wskazać najbardziej zagrożone ekosystemy i współpracować z lokalnymi organizacjami ochrony przyrody, aby spróbować stworzyć dla nich "korytarze ochronne". Uważa się, że jest to pierwsza poważna próba mapowania podziemnych ekosystemów w ten sposób. 

Badacze podkreślają też, że nowoczesne rolnictwo przemysłowe poprzez użycie ogromnych ilości nawozów chemicznych zakłóca dynamikę wymiany między roślinami i grzybami. Jednocześnie bez dobrze prosperujących sieci grzybów, uprawy wymagają większych nakładów chemicznych i są bardziej podatne na suszę, erozję gleby, szkodniki i patogeny

Źródło: The Guardian, przystaneknauka.edu.us.pl

mcz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama