Von der Leyen: 4 mld euro więcej na powstrzymanie zmian klimatu

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że dodatkowe fundusze zostaną przekazane do 2027 r.

Szefowa KE Ursula von der Leyen.
Szefowa KE Ursula von der Leyen.AA/ABACA/Abaca/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Każdy kraj ma swoją odpowiedzialność. Główne gospodarki - od USA po Japonię - mają ambicje dotyczące neutralności klimatycznej w 2050 r. lub niedługo później. Teraz muszą one zostać poparte konkretnymi planami - oświadczyła Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej wygłosiła dziś orędzie o stanie wspólnoty. Jej przemówienie zdominował temat pandemii, ale - jak podkreślała - walka ze zmianami klimatycznymi jest jednym z priorytetów całej wspólnoty.

Przewodnicząca KE przypomniała, Unia Europejska przeznacza 25 mld rocznie na finansowanie działań związanych z klimatem. Zaznaczyła jednak, że Europa niewiele zdziała w pojedynkę. - Konferencja COP26 w Glasgow będzie chwilą prawdy dla społeczności globalnej - mówiła nawiązując do szczytu ONZ na początku listopada. Stwierdziła, że państwa powinny wówczas przedstawić konkrety, a "to dlatego, że obecne zobowiązania na 2030 r. nie pozwolą utrzymać globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 st. Celsjusza". - Każdy kraj ponosi odpowiedzialność! - podkreślała.

W kontekście walki ze zmianami klimatu nawiązała do pozytywnych doświadczeń Polski i Niemiec. - W Niemczech, w pierwszej połowie bieżącego roku zarejestrowano więcej samochodów elektrycznych niż z silnikiem Diesla. Polska w tym momencie jest największym eksporterem autobusów elektrycznych - wyliczała von der Leyen.

Fundusz Sprawiedliwości

W ubiegłym miesiącu szefowa KE w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" stwierdziła, że Polska może otrzymać 72 mld euro ze Społecznego Funduszu Klimatycznego. Zdaniem von der Leyen, to nie jedyne środki, o jakie Warszawa może się ubiegać. Społeczny Fundusz Klimatyczny ma wspierać osoby o niskich dochodach oraz inwestycje w czyste technologie. Zdaniem von der Leyen, jego celem będzie "obniżenie rachunków dla zagrożonych gospodarstw domowych i małych firm". Ma to pomóc obywatelom w sfinansowaniu m.in. bezemisyjnych systemów ogrzewania lub chłodzenia, albo w zakupie czystszego samochodu.

Komisja Europejska, w ramach walki z pandemicznymi problemami gospodarczymi, ma pożyczyć bezprecedensową kwotę 750 mld euro, by pomóc państwom wspólnoty odbić się po kryzysie. Jedna trzecia funduszu odbudowy ma zostać przeznaczona na projekty klimatyczne, a jedna piąta na cyfrowe przekształcenia gospodarki.

"Europejski Zielony Ład stanie się źródłem bogactwa i możliwości także dla Polski. Inwestujemy miliardy w kreatywność i innowacyjność firm. Może to stworzyć 1 mln zielonych miejsc pracy w UE do 2030 r. i 2 mln zielonych miejsc pracy do 2050 r. Nie ma wątpliwości: na całym świecie będzie ogromne zapotrzebowanie na pionierskie technologie tworzone i wdrażane w Europie" - podkreśliła von der Leyen.

Źródło: Reuters, PAP, Zielona Interia

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas