Pierwsza strategia klimatyczna amerykańskiej armii wzywa do ograniczenia emisji

Armia amerykańska opublikowała we wtorek swoją pierwszą strategię klimatyczną, która ma pomóc w ochronie baz przed szkodami spowodowanymi globalnym ociepleniem i poprawić gotowość poprzez szkolenie żołnierzy do radzenia sobie w świecie z bardziej zabójczymi falami upałów, suszami i powodziami.

Żołnierze amerykańskiej armii podczas przygotowywania broni do rozmieszczenia.
Żołnierze amerykańskiej armii podczas przygotowywania broni do rozmieszczenia.MACIEJ GOCLON/ FotoNewsAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Strategia klimatyczna armii, która jest w pewnej mierze wynikiem zarządzeń prezydenta Joe Bidena dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatycznym, wzywa wojsko do zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych w stosunku do poziomu z 2005 roku do roku 2030 i doprowadzenia jej do zerowego poziomu netto do roku 2050.

- W naszej pracy stajemy w obliczu różnego rodzaju zagrożeń, ale niewiele z nich zasługuje na miano egzystencjalnych. Ale z kryzysem klimatycznym właśnie tak jest - powiedziała sekretarz armii Christine Wormuth. - Zmiany klimatyczne sprawiają, że świat staje się bardziej niebezpieczny, więc musimy działać - stwierdziła.

Sekretarz obrony Lloyd Austin wkrótce po objęciu urzędu przez Bidena w zeszłym roku powiedział, że Pentagon uwzględni ryzyko zmian klimatycznych w symulacjach wojskowych.

Zagrożenia

Działania Bidena są przeciwieństwem retoryki byłego prezydenta Donalda Trumpa, który kwestionował, czy ludzie powodują zmiany klimatyczne i był rozgniewany raportami jego wojska i agencji wywiadowczych, że zmiany klimatyczne stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Amerykańscy urzędnicy wojskowi i wywiadowczy w ciągu ostatniej dekady doszli do porozumienia w sprawie zagrożeń bezpieczeństwa związanych ze zmianami klimatu, w tym szkód w amerykańskich bazach wojskowych na całym świecie, zwiększonej globalnej rywalizacji o zasoby naturalne i ryzyka konfliktów zbrojnych.

Bazy wojskowe USA, w tym Baza Sił Powietrznych Offutt w Nebrasce i Baza Sił Powietrznych Tyndall na Florydzie, poniosły w ostatnich latach szkody o wartości miliardów dolarów w wyniku intensywnych powodzi i huraganów. Wysokie temperatury w bazach wojskowych w Teksasie i innych południowych stanach również sprawiły, że szkolenie rekrutów stało się bardziej niebezpieczne.

Klimatyczne innowacje

Strategia wzywa armię do ograniczenia emisji z budynków, stworzenia całkowicie elektrycznej floty pojazdów nietaktycznych do 2035 roku oraz umieszczenia niezależnego systemu energetycznego, który może korzystać z wielu źródeł energii, w tym odnawialnych, na każdej instalacji do 2035 roku.

Armia ma obecnie 950 projektów dotyczących energii odnawialnej, takich jak farma solarna o mocy 2,1 MW w Fort Knox w Kentucky oraz 25 projektów mikrosieci zaplanowanych do 2024 roku.

W strategii wezwano również do tego, aby szkolenia dowódców i pracowników obejmowały tematykę zmian klimatycznych nie później niż w 2028 roku oraz do publikowania wniosków dotyczących zmian klimatycznych od 2024 roku.

Francesco Femia, współzałożyciel Center for Climate and Security oraz Council on Strategic Risks, powiedział, że zaangażowanie armii w redukcję emisji i rozważenie wpływu globalnego ocieplenia na wszystko, od strategii po operacje, pokazuje "prawdziwe zrozumienie zarówno pilnych, jak i szeroko zakrojonych zagrożeń bezpieczeństwa związanych ze zmianami klimatycznymi".

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas