Europarlament za większą redukcją emisji gazów cieplarnianych

Parlament Europejski poparł projekt nowych przepisów, które zakładają zwiększenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE z 40 proc. do co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Przewodniczący parlamentu europejskiego David Sassoli.
Przewodniczący parlamentu europejskiego David Sassoli.ARIS OIKONOMOU/POOL AFPAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W kwietniu negocjatorzy reprezentującej Radę prezydencji portugalskiej w UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie w tej sprawie. Jest ono jednak wstępne i musi jeszcze zostać ostatecznie zatwierdzone.

PE przyjął nowe prawo przy 442 głosach za, 203 przeciw i 51 wstrzymujących. Kolejny krok to ostateczne zatwierdzenie regulacji przez państwa członkowskie.

- To ostatni krok, który był konieczny do tego, żeby ten cel został przyjęty przez UE. Wciąż nie jest on jednak naszym zdaniem dostatecznie wysoki, bo potrzebujemy większych redukcji do 2030 r. Ale jednocześnie jest to jasny sygnał dla Polski, że konieczne jest zwiększenie ambicji w naszym kraju, jeśli chodzi o działanie na rzecz klimatu i redukcję emisji - mówi Zielonej Interii Joanna Flisowska, koordynatorka zespołu klimat i energia w Greenpeace Polska.

Według niej przyjęcie tego celu przez Parlament Europejski jest ostatnim dzwonkiem dla Polski, żeby odejść od energetyki węglowej, a nasz kraj powinien to zrobić do 2030 r.

- Rząd mówi o 2049 r. jako  dacie odejścia od spalania węgla. Jednak jeśli chodzi o harmonogram związany z tym celem, to mamy podaną wyłącznie datę zamknięcia kopalń do 2049 r. Polska nie ma ustalonego natomiast żadnego harmonogramu zamykania elektrowni węglowych. W żadnym dokumencie strategicznym nie pojawia się data, kiedy skończymy produkować energię z węgla - tłumaczy.

Inne elementy porozumienia obejmują ustanowienie Europejskiej Naukowej Rady Doradczej ds. Zmian Klimatu, składającej się z 15 ekspertów różnych narodowości, przy czym nie więcej niż dwóch posiadających obywatelstwo tego samego państwa członkowskiego, na okres czterech lat. Ta niezależna rada ma między innymi zajmować się doradztwem naukowym i sprawozdawczością na temat celów klimatycznych i międzynarodowymi zobowiązaniami UE w ramach porozumienia paryskiego.

Negocjatorzy uzgodnili, że Komisja Europejska zaproponuje pośredni cel klimatyczny na 2040 r., "w stosownych przypadkach, najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od pierwszego globalnego przeglądu przeprowadzonego w ramach Porozumienia paryskiego".

- Greenpeace, jak i wiele innych organizacji z całej Europy, które zajmują się ochroną klimatu, stoi na stanowisku, że Unia Europejska już w 2040 r. powinna osiągnąć neutralność klimatyczną, żeby mieć szansę na zatrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na 1,5 stopnia C, co jest konieczne, żebyśmy mieli szansę na powstrzymanie katastrofy klimatycznej. Do 2050 r. powinniśmy natomiast osiągnąć globalnie neutralność klimatyczną. Jednak UE powinna to zrobić wcześniej, bo w przeciwieństwie do państw rozwijających się, posiada do tego odpowiednie środki - komentuje te uzgodnienia Flisowska.

Dodatkowo KE ma opublikować przewidywany orientacyjny budżet Unii w zakresie redukcji gazów cieplarnianych na lata 2030-2050 wraz z podstawową metodologią. Budżet definiuje się jako orientacyjną całkowitą wielkość emisji netto gazów cieplarnianych (wyrażonych jako ekwiwalent CO2 i zawierający oddzielne informacje na temat emisji i pochłaniania), które mają zostać wyemitowane w tym okresie bez narażania zobowiązań UE na mocy Porozumienia paryskiego.

Negocjatorzy uzgodnili również, że KE będzie współpracować z sektorami gospodarki, które zdecydują się przygotować orientacyjne, dobrowolne plany działania na rzecz osiągnięcia unijnego celu neutralności klimatycznej do 2050 r. KE będzie monitorować opracowywanie takich planów i ułatwiać dialog na szczeblu UE.

Porozumienie wyznacza również ambitny cel UE, jakim jest dążenie do uzyskania ujemnych emisji po 2050 r.

Źródło: PAP, Zielona Interia

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas