​Białowieża: Doroczna wystawa żywych grzybów odwołana z powodu kryzysu przy granicy

Z powodu stanu wyjątkowego w strefie przygranicznej, Białowieski Park Narodowy odwołał wystawę żywych grzybów z puszczy. Następna edycja imprezy ma się odbyć dopiero za rok.

Pniareczka różowa
Pniareczka różowaWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

To już kolejna edycja wystawy, którą odwołano. W zeszłym roku impreza stało się tak z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem. Do tej pory wystawę grzybów Puszczy Białowieskiej zaprezentowano 25 razy. Grzyby są zbierane w puszczy przez mykologów, wraz z pomocą pracowników parku narodowego, uczniów i wolontariuszy. Następnie są prezentowane w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego. Żywą ekspozycję można oglądać zazwyczaj 2-3 dni.

Do tej pory wystawiono prawie 650 gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących, które występują na terenie puszczy. Kolejne 400 gatunków, które nie były wystawione, zostały zebrane w celach naukowych.

Z powodu obowiązującego przy granicy z Białorusią stanu wyjątkowego, zawieszone jest prawo do organizowania i przeprowadzania imprez masowych, czy zgromadzeń. Na obszar objęty stanem wyjątkowym nie mogą wjechać osoby nieupoważnione, np. turyści.

- Ta wystawa była organizowana przede wszystkim dla ludzi przyjeżdżających z zewnątrz - powiedział PAP dyrektor BPN Michał Krzysiak. Zwrócił też uwagę na problem ze zbiorem grzybów, bo wymaga to poruszania się po puszczy w strefie przygranicznej. Dodał, że zamiast wystawy planowane jest przedsięwzięcie multimedialne.

Władze parku rozważają również zorganizowanie w Hajnówce, która jest poza strefą objętą stanem wyjątkowym, "Dnia Grzybów". Impreza miałaby się odbyć w połowie września.

Gwałtowne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze. Problemem będą nawalne deszcze i okresy ekstremalnej suszyNewseria Biznes
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas