Przemysław Białkowski podcast: Smog wiecznie obecny

Choć wiosną i latem jakość powietrza się poprawia, to nie znaczy, że problemu ze smogiem wtedy nie ma. Rozmowa Zielonej Interii i Stowarzyszenia Program Czysta Polska z Andrzejem Gułą, liderem Polskiego Alarmu Smogowego.

Tegorocznej zimy Polska biła rekordy poziomu smogu. Zanieczyszczenie powietrza przekraczało dopuszczalne normy dwu, trzy, a nawet dziesięciokrotnie. W Polsce na wymianę nadal oczekuje 3 mln kopciuchów. - To przed czym w tej chwili stoimy to bardzo trudny proces, związany z modernizacją budynków, domów ogrzewanym węglem, drewnem, z pieców, które nie spełniają żadnych standardów - tłumaczy Andrzej Guła. 

Jednym z głównych narzędzi walki z zanieczyszczeniem powietrza ma być rządowy program "Czyste Powietrze". Jednak zdaniem jego krytyków nie jest on tak popularny, jak być powinien. - Uruchomiono go pod koniec 2018 r. i w ciągu dwóch lat przystąpiło do niego 230 tys. gospodarstw domowych, a program ma na celu wymianę modernizację 3 mln domów - podkreśla prezes Polskiego Alarmu Smogowego. Zdaniem Guły, program musi być pozbawiony wszelkich barier biurokratycznych, a "w początkowej fazie uzyskanie dotacji wiązało się z bardzo złożonym procesem". 

Reklama

Do programu dołączyło już ponad 60 proc. gmin w Polsce. W połowie roku mają dołączyć do niego także niektóre banki. Dzięki temu łatwiejsze będzie nie tylko złożenie wniosku, ale i uzyskanie na niego kredytu. Jednak według Andrzeja Guły, to nie rozwiązuje problemu. Zdaniem działacza, "ludzie najubożsi zostali z programu wykluczeni". Problemem jest wkład własny, którego "Czyste Powietrze" wymaga. 

Na źle przygotowane polskie domy pod względem termoizolacji mówi się "wampiry energetyczne". Nawet przy dobrym piecu, ciepło w bardzo łatwo ucieka. - Powiedziałbym, że to jest kluczowy element walki o czyste powietrze. Pamiętajmy, że dobrze docieplony dom ma kilkukrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię - wyjaśnia Guła. 

Ważna jest także świadomość społeczna problemu. W 14 województwach obowiązują uchwały antysmogowe. W Małopolsce, która od lata zmaga się ze złą jakością powietrza, ponad połowa mieszkańców wie o regulacjach. Jednak w większości województw, ta wiedza nie jest powszechna. Gość Przemysława Białkowskiego pyta: "Jak możemy oczekiwać, że mieszkańcy mają wymieniać swoje urządzenia, jeżeli nie są świadomi, że uchwała obowiązuje na ich terenie?"

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy