Przemysław Białkowski podcast: Folia w pełni biodegradowalna

Czy folia może być w pełni biodegradowalna? Polscy naukowcy dowiedli, że tak. Rozmowa Zielonej Interii i Stowarzyszenia Program Czysta Polska z dr inż. Eweliną Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

60 lat temu szwedzki inżynier Sten Gustaf Thulin wynalazł plastikową torbę na zakupy. Trwała i używana wielokrotnie, miała sprawić, że wycofane zostaną bardzo popularne w tamtych czasach torby papierowe i w ten sposób uda się uchronić wiele drzew.

Plan nie do końca się powiódł. Dziś na świecie rocznie zużywa się około 500 mld toreb plastikowych. To około miliona na minutę, lub 150 rocznie na każdego mieszkańca Ziemi. Gdyby je wszystkie połączyć, można by było owinąć nimi naszą planetę ponad 4 tys. razy.

Rozwiązaniem tego problemu może stać się folia, którą opracowała dr inż. Ewelina Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - Otrzymaliśmy produkt, który jest w pełni biodegradowalny. W przydomowym kompostowniku rozkłada się w zaledwie cztery tygodnie - mówi naukowiec.

Reklama

Folia, która powstaje z alg czerwonych i żelatyny, ma jeszcze co najmniej dwie wielkie zalety. Owinięta nią żywność, na przykład ryby lub mięso, nawet do pięciu dni dłużej zachowuje świeżość. Jednocześnie, gdy coś złego dzieje się z produktem, opakowanie zmienia kolor.

- Obecnie największym problemem folii biopolimerowych jest ich przepuszczalność. My robimy folie, których przepuszczalność można dostosować do produktu, który chcemy opakować - twierdzi dr Jamróz.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy