Ręcznie czy w zmywarce: który sposób jest bardziej eko?

Ręczne mycie naczyń pochłania nie tylko czas, ale i sporą ilość wody. Pod tym względem zmywarka bez wątpienia pozwala na spore oszczędności i nam, i naszej planecie, a te widać najprostszych nawet wyliczeniach. Sprawdziliśmy, ile pieniędzy, wody i energii kosztuje ręczne zmywanie i ile zaoszczędzimy korzystając ze zmywarki.

Artykuł z ekspozycją partnera

Lista obowiązków, które wszyscy musimy wykonywać każdego dnia jest długa. Postęp technologiczny sprawia jednak, że część z nich można sobie w znaczącym stopniu ułatwić. Choćby zmywanie. Producenci sprzętu AGD coraz skuteczniej odpowiadają na potrzeby konsumentów, którzy szukają większego komfortu i oszczędności czasu. Ale nie tylko! Równie ważne są przebijające się w debacie publicznej światowe trendy. A jednym z wiodących bez wątpienia jest dziś ekologia.

Ekologia, czyli ważna jest edukacja

Oszczędzanie wody jest obecnie koniecznością i o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Dość powiedzieć, że Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody w całej Europie. Prawdą jest jednak również to, że aby skutecznie oszczędzać, wcale nie trzeba wielkiego wysiłku. Często wystarczy zmiana naszych nawyków i codziennych przyzwyczajeń.

Reklama

Na kwestie ekologii coraz większą uwagę zwracają producenci sprzętu AGD. Z jednej strony zaobserwować możemy konkretne, proekologiczne rozwiązania, stosowane w najnowocześniejszych urządzeniach, z drugiej - całe kampanie, których motywem przewodnim jest właśnie ekologia.

Hasłem przewodnim marki Amica jest dziś "Mamy EKOta na punkcie ekologii i oszczędności". To materiały graficzne, krótkie filmiki animowane czy różnego rodzaju działania w mediach społecznościowych, których wspólnym mianownikiem pozostaje edukacja i zwrócenie uwagi na to, jak ważne w dzisiejszym świecie są proekologiczne zachowania konsumentów. Nie są to puste słowa, ponieważ idą za nimi czyny i konkretne rozwiązania (wspomnieć można choćby o zbiorniku ReWater Tank, który umożliwia oszczędność dodatkowych 1,5 l wody podczas każdego cyklu mycia).

Woda na wagę złota

Zużycie wody stosunkowo łatwo można oszacować w przypadku zmywania naczyń - to nawet ponad 80 litrów. Dla porównania najbardziej oszczędne modele zmywarek w trakcie jednego cyklu zmywania zużywają ok. 9 litrów wody. Tutaj zysk z posiadania zmywarki jest więc oczywisty - oszczędzamy wodę, czyli dbamy o dobro naszej planety.

Do tego dochodzi emisja dwutlenku węgla: gdy zmywamy ręcznie, zazwyczaj musimy podgrzewać wodę, a większość gospodarstw domowych w Polsce wciąż używa w tym celu gazu. Nawet w miastach sporo bloków, kamienic i domów nie jest podłączona do sieci ciepłowniczej, zapewniającej tanią ciepłą wodę.

Prawidłowa eksploatacja kluczem do sukcesu

Aby mycie w zmywarce było ekologiczne, ważna jest prawidłowa eksploatacja. Czyli przede wszystkim: załadowanie zmywarki. Należy to zrobić w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. W ten sposób umyjemy wszystkie naczynia za jednym razem i nie będzie konieczne powtarzanie tej czynności.

Nie wszyscy mają świadomość, że zmywarka zużywa taką samą ilość wody bez względu na to, czy włożymy do niej jeden talerz czy wypełnimy ją w całości. Dlatego zawsze warto uruchamiać urządzenie dopiero wówczas, gdy zgromadzimy odpowiednią liczbę naczyń.

Dobrym pomysłem będzie ponadto zapoznanie się ze wszystkimi cyklami, w jakich pracować może zmywarka, a następnie wybieranie tych, które zużywają najmniejszą ilość energii.

Opłaca się także wybierać opcję suszenia zimnym powietrzem.

Ponadto zastosować można jeszcze jedną sztuczkę. Często powtarzanym mitem jest bowiem to, że naczynia przed włożeniem do zmywarki trzeba opłukać bieżącą wodą. Nieprawda! Równie dobrze można resztki jedzenia oraz zgromadzony brud zeskrobać nożem, widelcem bądź plastikową, wielorazową łopatką. W ten sposób zaoszczędzimy więcej wody.

Nie tylko oszczędność wody

Zmywarki nad myciem ręcznym górują jeszcze w jednej kwestii, o której rzadko się mówi: bezpieczeństwa zdrowotnego. Zmywarka zapewnia temperaturę mycia nawet pow. 65 stopni, a to oznacza skuteczne niszczenie bakterii. Podczas mycia ręcznego jest to niemożliwe do osiągnięcia.

Co jednak z naszym portfelem?

Mycie ręczne nie wiąże się z takimi kosztami, o ile nie podgrzewamy wody urządzeniem na energię elektryczną. Jeśli podczas zakupu zwrócimy uwagę na klasę energetyczną (np. wysoka klasa energetyczna B) oraz ilość zużywanej wody podczas jednego cyklu zmywania - całościowe koszty generowane gospodarstwie domowym ulegną zmniejszeniu. Zawsze też można zamontować fotowoltaikę, co oznacza tani prąd.

Producenci sprzętów AGD nie bez powodu wsłuchują się w głos konsumentów, starając się możliwie najlepiej zdiagnozować ich potrzeby oraz oczekiwania. Przodującą kwestią bez wątpienia jest poprawa komfortu życia. Równie ważne pozostaje zdiagnozowanie wiodących na świecie trendów, a tutaj wygrywa ekologia. Zmywarki to urządzania, którym udaje się połączyć oba te aspekty. Konsument otrzymuje produkt, który sprawia, że jego życie staje się łatwiejsze, a jednocześnie ułatwia oszczędzanie zasobów naszej planety.


Artykuł z ekspozycją partnera



materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama