Zgłoś źródło ciepła. To ostatni moment na deklarację CEEB i uniknięcie kary

Tylko do czwartku 30 czerwca właściciele domów, zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za niezłożenie deklaracji może grozić nawet 5 tys. zł grzywny.

To już ostatni dzwonek, aby zgłosić do nadzoru budowlanego swoje źródła ogrzewania
To już ostatni dzwonek, aby zgłosić do nadzoru budowlanego swoje źródła ogrzewania Daniel DmitriewAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Właściciele i zarządcy budynków, w których są zainstalowane źródła ciepła muszą złożyć deklarację czym są ogrzewane nieruchomości do 30 czerwca. 
  • Obowiązek ten dotyczy instalacji założonych przed 1 lipca 2021 roku.
  • Jeśli deklaracja nie zostanie złożona w terminie, właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - do 5 tys. zł
  • Osoby, które instalowały źródła ciepła po 1 lipca 2021 roku muszą je zarejestrować w ciągu 14 dni od zamontowania w budynku.

Polacy składają deklaracje o ogrzewaniu na potęgę

Według danych na 24 czerwca w systemie CEEB było 5 363 847 deklaracji. Rzeczniczka Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Joanna Niedźwiecka ocenia, że jest to dobry wynik. Dodała, że według szacunków urzędu w systemie CEEB powinno pojawić się ok. 5,5 mln deklaracji. Dla porównania pod koniec maja w CEEB było ponad 3,7 mln deklaracji, co stanowiło blisko 75 proc. wypełnienia bazy - informowała szefowa Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

W ostatnich dniach składano blisko 150 tys. deklaracji dziennie. Zgodnie z przedstawionymi przez nadzór budowlany danymi, ponad dwa tygodnie temu (13 czerwca) do CEEB wpisano ponad 78 tys. deklaracji. W kolejnych dniach liczba codziennych wpisów spadała. W sobotę, 18 czerwca było to 18,4 tys. deklaracji. Nagły skok wpisów do bazy odnotowano tydzień temu, czyli w poniedziałek 20 czerwca, kiedy wpłynęło ponad 125 tys. deklaracji. W zeszły wtorek było to już ponad 145 tys.

Bez deklaracji CEEB nie będzie taniego węgla

Mimo, że deklaracje dot. źródła ciepła można było składać od 1 lipca 2021 roku, to ich "popularność" istotnie wzrosła na początku roku, kiedy to weszły w życie przepisy dotyczące dodatku osłonowego będącego elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Aby móc skorzystać z podwyższonej kwoty dodatku, należało mieć wpis do CEEB.

Uchwalona w ubiegłym tygodniu ustawa mająca chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla przewiduje również, że podczas zakupu węgla po preferencyjnej cenie trzeba będzie okazać deklarację wpisu źródła ciepła do CEEB.

Jakich pieców jest w Polsce najwięcej?

Na 24 czerwca do CEEB złożono ponad 5 mln deklaracji "A", czyli z budynków mieszkalnych i blisko 320 tys. deklaracji typu "B" z nieruchomości niezamieszkałych.

Zdecydowanie najwięcej deklaracji, bo ponad 4,7 mln, złożyli właściciele bądź współwłaściciele domów. Zarządcy nieruchomości złożyli ponad 434 tys. deklaracji; w ponad 193 tys. nie zaznaczono, czy był to właściciel, czy zarządca nieruchomości.

Najpopularniejszym źródłem ogrzewania w Polsce są kotły na paliwo stałe. Ponad 2 mln 228 tys. to piece opalane węglem bądź paliwem węglopochodnym. Tak zwanych kopciuchów, czyli pieców poniżej klasy 3, było ponad 1 mln 367 tys. Bardzo dużo gospodarstw używa również drewna do ogrzewania (ponad 1,5 mln - drewno kawałkowe; 243 tys. pellet drzewny).

Przemysław Białkowski podcast: Prywatne tereny ochrony środowiskaSCP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas