Najważniejsze fakty i mity o fotowoltaice

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na domową produkcję energii. Szansa na niemal darmowy prąd, niższe rachunki oraz znikomy negatywny wpływ na środowisko to jedne z największych zalet tego rozwiązania. Ceny prądu w ciągu ostatnich 15 lat wzrosły o 50 proc., tymczasem ceny instalacji fotowoltaicznych wciąż spadają. Jednak czy rzeczywiście własna mikroelektrownia się opłaca? Czy może pokrywać całkowite zapotrzebowanie na prąd? Czy nadwyżka wyprodukowanej energii zostanie zwrócona? Rozwiewamy wątpliwości: obalamy mity i sprawdzamy fakty o instalacjach fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna ma pozytywny wpływ na środowisko
Instalacja fotowoltaiczna ma pozytywny wpływ na środowisko123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mit: fotowoltaika jest droga i się nie opłaca

Nie da się ukryć - cena instalacji fotowoltaicznej nie jest niska. Warto jednak wiedzieć, że koszty montażu w ostatnich latach znacząco spadły (o ok. 80 proc.), a dodatkowo istnieje szereg możliwości, aby dodatkowo obniżyć koszty inwestycji. Przede wszystkim mowa tu o rządowych programach dofinansowania oraz ulgach podatkowych dla osób fizycznych czy przedsiębiorców. Dzięki ogólnopolskiemu programowi "Mój Prąd" można odzyskać nawet 3 tys. zł, warto także sprawdzić, czy dana gmina nie wspiera zakładania tego typu instalacji. Montaż fotowoltaiki to także szansa na ulgi podatkowe: przedsiębiorcy mogą odliczyć VAT, rolnicy 25 proc. nakładów mogą odliczyć od podatku rolnego, a osoby fizyczne - odliczyć od  PIT ulgę termomodernizacyjną. Dodatkowo zdarza się, że producenci oferują atrakcyjne programy finansowania.

A co z opłacalnością przedsięwzięcia? Fotowoltaika pozwala na obniżenie miesięcznych kosztów energii o nawet 80 proc. Co więcej, w 2021 r. do rachunków za prąd zaczęto doliczać tzw. opłatę mocową, której wysokość zależy od rocznego zużycia energii. Dzięki panelom może być ona niższa, ponieważ naliczana jest według pobranego z sieci energetycznej prądu.

Fakt: prąd można magazynować

Aby instalacja fotowoltaiczna pokrywała całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, warto wybrać odpowiedniego dostawcę usług. -Profesjonalna firma, zanim przedstawi klientowi ofertę, wykona szczegółowy audyt, dzięki któremu instalacja PV będzie miała odpowiednią moc - mówi Wojciech Kowalczyk, ekspert firmy ESOLEO. Wyprodukowane nadwyżki prądu można magazynować w sieci, dotyczy to zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców. - Warto jednak uważnie wybrać dostawcę. Większość firm zwraca nadwyżkę kilowatogodzin z około 20 proc. potrąceniem, pobieranym na poczet ich magazynowania. Natomiast korzystając z oferty ESOLEO i Plusa odzyskamy aż 100 proc. nadwyżki, bez żadnych potrąceń - dodaje ekspert.

Mit: w Polsce jest za mało słońca, a zimą panele nie działają

Czy w Polsce rzeczywiście jest zbyt mało słonecznie, aby móc w pełni korzystać z paneli fotowoltaicznych? Nic bardziej mylnego! Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce osiąga wartość około 1000 kWh/m2 (według Solar GIS) , jest też równomierne na terenie całego kraju. A jaki wpływ mają pory roku? W okresie wiosenno-letnim wyprodukowanej energii będzie więcej, a mniej od grudnia do lutego. Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że jesienią oraz zimą panele nie działają. Energia wciąż jest produkowana, choć w mniejszym zakresie. Nie ma jednak obaw, że prądu zabraknie, bowiem można korzystać z wyprodukowanych latem nadwyżek, a w razie ich wyczerpania - czerpać energię z sieci.

Czy w Polsce rzeczywiście jest zbyt mało słonecznie, aby móc w pełni korzystać z paneli fotowoltaicznych?
Czy w Polsce rzeczywiście jest zbyt mało słonecznie, aby móc w pełni korzystać z paneli fotowoltaicznych? 123RF/PICSEL

Fakt: panele nie działają w nocy

Do funkcjonowania instalacji potrzebne jest słońce. Cała instalacja nie działa więc w nocy. Nie znaczy to, że gospodarstwo domowe zostaje wtedy pozbawione dostępu do energii. Podobnie jak podczas okresu jesienno-zimowego wykorzystywane są "zmagazynowane" nadwyżki czy pobierana jest energia z sieci elektrycznej.

Mit: panele są awaryjne

Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezawaryjna. Wszystko dzięki prostej konstrukcji, bez żadnych ruchomych elementów, pomp, cieczy w układzie, czy rozbudowanych układów sterowania. Z biegiem czasu wydajność modułów fotowoltaicznych może nieco spadać, ale po 25 latach dobrej jakości moduły będą nadal osiągać sprawność powyżej 80 proc. Aby mieć pewność, że nie dojdzie do awarii w wyniku w wyniku nieprawidłowego montażu, warto odpowiednio wybrać firmę. Dostawcy najwyższej jakości usług oferują nie tylko audyt poprzedzający inwestycję czy indywidualny projekt, ale także monitoring w trakcie funkcjonowania paneli PV.

Fakt: panele PV można założyć na każdym dachu

Prawdą jest, że fotowoltaika może zostać położona prawie na każdym dachu. Nada się zarówno płaski, jak i pochyły. Co więcej, jeżeli powierzchnia pokrycia dachowego będzie zbyt mała, aby umieścić na niej instalację o odpowiedniej mocy, panele można umieścić na gruncie. Nie ma także znaczenia pokrycie dachu, wyjątkiem jest eternit, który będzie obowiązkowo zdementowany do 2031 r. - Optymalne warunki montażu to strona południowa posesji oraz nachylenie dachu od 25 do 40 stopni. Odpowiednio zaprojektowana instalacja będzie działała poprawnie również w sytuacji, kiedy dach skierowany jest na wschód lub zachód. Ważne jednak, aby projektując instalację fotowoltaiczną zostały przeanalizowane wszystkie elementy wpływające na efektywność działania tej instalacji m.in.: wspomniane nachylenie, i ukierunkowanie dachu, oraz otoczenie np. wysokie drzewa, a także elementy usytuowane na dachu, rzucające cień np. kominy, anteny- tłumaczy Wojciech Kowalczyk, ekspert marki ESOLEO.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas