Spada światowa produkcja prądu z węgla. Ale przybywa elektrowni

W czołówce krajów spalających najwięcej węgla na świecie są Chiny, USA i Indie-East News

W skrócie

  • W 2025 r. na świecie uruchomiono więcej elektrowni węglowych, jednak zużycie tego surowca spadło.
  • Moc elektrowni węglowych wzrosła o 3,5 proc., głównie dzięki inwestycjom w Chinach i Indiach.
  • Tempo wycofywania elektrowni węglowych zwolniło, a wiele planowanych zamknięć zostało opóźnionych. Mimo to cały czas rośnie moc energii z odnawialnych źródeł.
  • Największy przyrost mocy z węgla w 2025 r. osiągnęły Stany Zjednoczone.
  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu, otwiera się w nowym oknie

Kto produkuje najwięcej energii z węgla na świecie? Na czele Chiny, USA i Indie

Zobacz również:

Mężczyzna w garniturze i czerwonym krawacie stoi za mównicą z logo ONZ, wygłaszając przemówienie na forum międzynarodowym.
USA w 2025 r. odnotowały największy wzrost mocy z węgla w na całym świecieAndrea Renault/STAR MAX/IPxEast News

Chiny, Indie i USA inwestują w węgiel. Wszyscy są w czołówce emisji CO2

Zobacz również:

Tempo odchodzenia od węgla na świecie zwolniło

Chiny zainstalowały w 2024 r. o 28 proc. więcej paneli, niż rok wcześniej
W 2025 r. moc zainstalowana OZE wzrosła na świecie o 10 proc.123RF/PICSEL

Trudne czasy oznaczają powrót do węgla

Rekordowe mandarynki w Łazienkach Królewskich. Latają nawet do SzkocjiCzysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?