Reklama

Korea Płd. deklaruje wsparcie dla elektrowni atomowej w Polsce

Rząd Korei Południowej zapewni aktywne wsparcie w celu zapewnienia sprawnego finansowania polskiego projektu energetyki jądrowej - przekazał polskim dziennikarzom minister handlu, przemysłu i energii Republiki Korei Lee Chang-Yang.

Koreański operator elektrowni jądrowych KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) złożył w kwietniu polskiemu rządowi ofertę budowy sześciu bloków z reaktorami APR1400.

Koreańczycy zadeklarowali, że są gotowi spełnić oczekiwania rządu Polski i objąć do 49 proc. udziałów w spółce, która będzie inwestorem i operatorem polskich elektrowni. Obok KHNP ofertę dla polskiej energetyki jądrowej złożył już francuski EDF. Latem oczekiwana jest oferta amerykańska.

Koreańczycy chcą pomóc budowie polskiego atomu

Jak poinformował Lee Chang-Yang, większość pieniędzy miałaby pochodzić od koreańskich agencji kredytów eksportowych (ECA), takich jak Korea Export-Import Bank, Korea Trade Insurance Corporation oraz inwestycji KHNP w spółkę.

Reklama

Korea ma doświadczenie w udanym finansowaniu elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich poprzez inwestycje kapitałowe głównego wykonawcy, Kepco oraz pożyczki z ECA - przypomniał minister.

W jego ocenie, zarówno polski, jak i koreański rząd dostrzegają znaczenie zastosowania energii jądrowej w celu osiągnięcia neutralności węglowej i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Jak podkreślił, Korea planuje przywrócić "rozsądny" miks energetyczny poprzez zwiększenie udziału energii jądrowej do "racjonalnego poziomu" i koordynację zrównoważonych działań w obszarze energii odnawialnej.

Zobacz także: Holandia przyspiesza budowę elektrowni atomowych

Korea inwestuje w Polsce

"W związku z tym uważamy, że oprócz energetyki jądrowej istnieje możliwość omówienia współpracy w wielu dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak baterie, wodór, IT, czy wychwytywanie CO2" - powiedział Lee Chang-Yang. Przypomniał, że skumulowane inwestycje firm koreańskich w Polsce sięgnęły w 2021 r. 5,5 mld dolarów.

"W związku z przewidywanym wzrostem zapotrzebowania na instalacje energii odnawialnej w Polsce, planujemy zwiększenie aktywności w zakresie inwestycji firm koreańskich" - powiedział Lee Chang-Yang. "Ponadto, w związku ze wzrostem zainteresowania LNG w Europie, spodziewamy się, że otworzą się nowe możliwości współpracy dla polskich i koreańskich firm" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy