Jak twoja instalacja fotowoltaiczna pomaga chronić środowisko

Rosnące ceny energii z paliw kopalnych oraz zmiany w technologii produkcji paneli fotowoltaicznych sprawiły, że stworzenie domowej elektrowni czerpiącej energię z promieni słonecznych stało się atrakcyjne dla przeciętnego Kowalskiego. Jednak z globalnego punktu widzenia to rozwiązanie ma służyć nie tylko oszczędności, ale przede wszystkim uchronić nas przed dramatycznymi skutkami zmian klimatycznych. Jak, oszczędzając na prądzie, możemy pomóc naszej planecie?

W gminie Brudzew w woj. wielkopolskim powstaje największa w Polsce farma fotowoltaiczna
W gminie Brudzew w woj. wielkopolskim powstaje największa w Polsce farma fotowoltaiczna 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rośnie zainteresowanie OZE

Niestety Polsce nie udało się zrealizować zobowiązania dotyczącego udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto. Do 2020 roku OZE miały stanowić 15 proc., tymczasem osiągnęliśmy poziom około 13 proc. W ostatnich miesiącach pojawiła się nadzieja - taniejąca produkcja paneli fotowoltaicznych, znaczna konkurencja na rynku oraz rosnące ceny energii wytwarzanej z paliw kopalnych spowodowały znaczny wzrost zainteresowania energią słoneczną wśród Polaków.

Jak podaje Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, instalacja fotowoltaiczna znajduje się już na co 12 budynku w Polsce.

Ekonomicznie i ekologicznie

Na rosnące zainteresowanie tą technologią wpłynęła przede wszystkim obietnica znacznych oszczędności.

- Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 80 proc. w skali roku. Przy obecnych cenach prądu inwestycja w zakup i montaż paneli zwraca się w ciągu około 5-6 lat - tłumaczy Wojciech Kowalczyk, ekspert ds. fotowoltaiki w firmie Esoleo, która jest dostawcą instalacji do pozyskiwania energii słonecznej. - Wkrótce ruszy kolejna edycja programu Mój Prąd, którego celem jest dofinansowanie inwestycji, a zakup instalacji możemy sfinansować, biorąc pożyczkę lub leasing.

Jednak z ekologicznego punktu widzenia jeszcze ważniejszy niż oszczędność, jest fakt, że energia pozyskiwana z promieni słonecznych jest przyjazna dla środowiska. Obecnie naukowcy nie mają już wątpliwości, jak ogromny wpływ na ocieplenie klimatu ma działalność człowieka, który na skutek szerokiego wykorzystania paliw kopalnych emituje do atmosfery gazy cieplarniane.

Efekty są zatrważające. Temperatura podnosi się, powodując falę upałów. Ziemia pustynnieje, przez co niektóre obszary stają się niezdatne do życia. Lodowce topnieją, podnosząc poziom wód w oceanach, co z kolei prowadzi do zalewania obszarów nadmorskich i nizinnych.

Globalne ocieplenie powoduje także częste występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, rozprzestrzenianie się chorób i wymieranie kolejnych gatunków roślin i zwierząt.

Korzystny bilans

Z energii słonecznej jesteśmy w stanie produkować "zieloną" i bezpłatną energię elektryczną. Jej pokłady są niemal nieograniczone. Produkcja energii za pomocą paneli fotowoltaicznych, w przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrowni, nie emituje do atmosfery szkodliwych gazów. Oznacza to znaczną redukcję dwutlenku węgla. Nawet biorąc pod uwagę konieczność wyprodukowania, przetransportowania, eksploatacji i recyklingu modułów i komponentów, technologia ta wykazuje bilans korzystny dla środowiska.

- Im lepsza jakość paneli, tym większa pewność, że są one przyjazne środowisku - tłumaczy Wojciech Kowalczyk z Esoleo. - Na tej technologii nie warto oszczędzać. Powinna nami kierować zarówno troska o środowisko, jak i własne bezpieczeństwo. Niestety niecertyfikowane moduły montowane przez nierzetelnych dostawców mogą spowodować więcej szkody niż pożytku.

Przychylność rynku i rządzących sprawiają, że kładzie się coraz większy nacisk na inwestowanie w OZE. Dzięki temu technologia cały czas może się rozwijać, pojawiają się nowe rozwiązania pozwalające ograniczyć jej koszty, tworzone są fabryki zasilane energią z odnawialnych źródeł i rozwija się transport samochodowy zasilany energią elektryczną produkowaną przez panele fotowoltaiczne.

Oszczędność wody

Nie możemy również zapominać o oszczędności wody - jednego z najcenniejszych zasobów naturalnych wykorzystywanych przez ludzkość. Konwencjonalna elektrownia musi zużywać jej hektolitry, m.in. do chłodzenia bloków energetycznych. Aż 70 proc. wody w Polsce zużywają właśnie elektrownie węglowe. Woda ta co prawda w większości jest zwracana do rzek, ale znacząco podgrzana, co negatywnie wpływa na ekosystem i powoduje śmierć żyjących w niej organizmów. Tymczasem produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych niemal nie wymaga używania wody. Sięgamy po nią jedynie podczas ich czyszczenie, a i ten problem przeważnie rozwiązują za nas zwykłe opady deszczu.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas