Kiedy należy nawozić uprawy?

Artykuł sponsorowany

Nawożenie to proces, który jest niezbędny podczas prowadzenia upraw polowych. Dobranie odpowiednich składników oraz ich stężeń wpływa na wielkość plonu, dlatego aplikacja nawozów stanowi jeden z najważniejszych punktów w kalendarzu większości rolników. Istotne są jednak nie tylko rodzaj i ilość substancji nawożących, ale także to, w jakim momencie zostaną one podane. Sprawdź, kiedy najlepiej nawozić zboża, rzepak i kukurydzę.

article cover
.
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nawożenie zbóż - jak je poprawnie przeprowadzić?

W tym kontekście kluczowe znaczenie ma dobranie składu nawozu do zasobności gleby w składniki niezbędne do wzrostu roślin. Należy także uwzględnić zapotrzebowanie określonego gatunku na poszczególne substancje.

Zboża nawozi się trzema podstawowymi rodzajami nawozów, czyli:

  • azotowymi,
  • potasowymi,
  • fosforowymi.

Kiedy należy je aplikować? Nawożenie mineralne z wykorzystaniem preparatów potasowych i fosforowych przeprowadza się jeszcze przed siewem - nawóz mineralny powinien zostać wymieszany z glebą, do której trafią nasiona. Tego typu środki aplikuje się w jednej dawce.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku mineralnych nawozów azotowych. Pierwiastek ten jest kluczowy dla rozwoju roślin na ściśle określonych etapach ich wzrostu, dlatego należy zadbać o jego podaż właśnie w tych momentach.

Przyjmuje się, że pierwszą dawkę nawozu azotowego należy podać na początku wegetacji, kolejną w fazie strzelania w źdźbło, a ostatnią przed okresem koszenia. Wielkość porcji preparatów mineralnych należy uzależnić od gatunku roślin oraz od tego, czy prowadzi się nawożenie zboża jarego, czy ozimego.

Nawożenie rzepaku - kiedy je wykonać?

W przypadku rzepaku najważniejszym pierwiastkiem, w jaki należy uzupełniać glebę jest magnez. Nawozy tego typu aplikuje się przede wszystkim jesienią i wiosną, przy czym każde dawkowanie spełnia inną funkcję.

Nawożenie jesienne ma na celu dostarczenie roślinom składników odżywczych na cały okres wegetacji. Natomiast podawanie nawozu jesienią służy przyspieszeniu wzrostu roślin oraz odbudowie ewentualnych uszkodzeń, które powstały w zimie. Należy je przeprowadzać tuż po ustąpieniu pierwszych przymrozków. Nawożenie podstawowe magnezem wykonywane wczesną wiosną powinno poprzedzać podawanie azotu.

Warto także wspomnieć, że wielu rolników stosuje w przypadku rzepaku również siarkę. Obecnie to już jest standardem, ponieważ ten pierwiastek działa ochronnie na rośliny i zabezpiecza je przed ingerencją szkodników.

Kiedy nawozić kukurydzę?

Kukurydza pobiera bardzo dużo magnezu, dlatego źle rośnie na glebach ubogich w ten pierwiastek. Ze względu na duże wymagania pokarmowe tej rośliny nawożenie musi być bardzo dokładnie zbilansowane. Najczęściej stosuje się wapno węglanowe bezpośrednio na ścierń, a następnie przeprowadza się podorywkę i bronowanie.

Nawozy fosforowe i potasowe stosuje się natomiast jesienią pod orkę (na glebach cięższych) i wiosną co najmniej tydzień przed siewem (na glebach lżejszych). Wysokiej klasy ziarna kukurydzy zamówisz między innymi na stronie https://www.syngenta.pl/.

Warto zwrócić uwagę, że roślina ta bardzo dobrze wykorzystuje składniki z nawozów naturalnych, dlatego warto stosować także gnojówkę i gnojowicę.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas