Zwierzęcych pandemii będzie coraz więcej. Powód? Zmiana klimatu

Ocieplanie się planety doprowadzi do tego, że wirusy będą coraz częściej przeskakiwać między rozmaitymi gatunkami lądowych ssaków. Nowe badanie pokazuje, że zwiększenie globalnej temperatury o 2 stopnie może stworzyć 4500 nowych “kanałów przerzutowych" dla wirusów. Ludzie też nie są bezpieczni.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneLILLIAN SUWANRUMPHAAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Migracja ssaków lądowych w odpowiedzi na globalne ocieplenie o 2°C może do końca stulecia spowodować tysiące nowych transmisji wirusów między różnymi gatunkami.
Migracja ssaków lądowych w odpowiedzi na globalne ocieplenie o 2°C może do końca stulecia spowodować tysiące nowych transmisji wirusów między różnymi gatunkami.Unsplash

Migracja ssaków lądowych w odpowiedzi na globalne ocieplenie o 2°C może do końca stulecia spowodować tysiące nowych transmisji wirusów między różnymi gatunkami. Gwałtownie wzrośnie w ten sposób także ryzyko tego, że nowe wirusy przeskoczą na człowieka.

Czekają nas nowe pandemie. Wszystko przez zmianę klimatu

"Nadchodzące dekady będą nie tylko gorętsze, ale i bardziej narażone na choroby" powiedział Gregory Albery z Georgetown University w Waszyngtonie podczas briefingu prasowego.

Albery i jego koledzy wykorzystali informacje o siedliskach i zachowaniu zwierząt, aby zbudować model migracji 3139 gatunków ssaków przy wzroście globalnej temperatury o 2°C. Zespół porównał obecne i przyszłe zasięgi występowania spokrewnionych ze sobą gatunków, które z największym prawdopodobieństwem mogą zarażać się nawzajem przenoszonymi przez siebie chorobami. Z wyliczeń wynika, że w najbliższych dziesięcioleciach około 120 000 spotkań między ssakami, które wcześniej się nie spotkały, może prowadzić do 4584 przypadków nowych infekcji wirusowych gatunków.

Będzie kolejna pandemia? Naukowcy są pewni

"Zmiany klimatyczne wstrząsają naszymi ekosystemami do głębi. Przemieszczające się ssaki spotkają się po raz pierwszy i utworzą nowe społeczności, które utworzą nowy mechanizm powstawania chorób, które będą zagrażać zdrowiu zwierząt w przyszłości, z konsekwencjami również dla naszego zdrowia"  powiedział Albery.

Zespół prognozuje, że za większość nowych transmisji będą odpowiadały nietoperze. Regionami najwyższego ryzyka będą górskie, tropikalne regiony Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.

"Zmiany klimatyczne będą największym motorem pojawiania się nowych chorób, a systemy opieki zdrowotnej muszą być na to przygotowane" dodał Colin Carlson z Georgetown University. "Nie można temu zapobiec nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu zmiany klimatu" podsumował Albery.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas