​Żubry zamieszkały w kolejnej puszczy

Puszcza Romincka ma nowych mieszkańców. To cztery żubry, które przeprowadzono z Puszczy Boreckiej.

article cover
Nadleśnictwo GołdapLasy Państwowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Przygotowania leśników do przywrócenia żubra w Puszczy Rominckiej trwały kilka miesięcy. Obecnie leśnicy z białostockiego nadleśnictwa czekają jeszcze na pięć żubrów, tym razem z Puszczy Knyszyńskiej.

Nowi mieszkańcy obecnie przebywają w specjalnej zagrodzie adaptacyjnej. Są to dzikie zwierzęta, które potrzebują czasu oraz spokoju do zaaklimatyzowania się w nowym miejscu. Spędzą tam najbliższe tygodnie, podczas których leśnicy otoczą je stałą opieką. Gdy żubry przystosują się już do nowego środowiska, zostaną wypuszczone na wolność.

Krowy, czyli samice żubra, które przewieziono do Puszczy Rominckiej, mają założone obroże telemetryczne wraz z nadajnikiem GPS. Obroże dostarczają informacji o położeniu całego stada, gdyż samice żubra przemieszczają się wraz z innymi osobnikami i bardzo rzadko zdarzają im się samotne wędrówki. Dzięki telemetrii można obserwować także zachowanie poszczególnych krów po urodzeniu cielaka.

Reintrodukcja żubra, czyli ponowne wprowadzenie go na tereny, na których kiedyś występował, jest prowadzona w ramach projektu "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce". W ramach projektu jest zapewniana m.in. odpowiednia opieka weterynaryjna, zimowe dokarmianie a także koszenie oraz uprawa łąk.

W ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Według danych z 2019 r. w Polsce żyje obecnie ponad 1,8 tys. żubrów, z których zdecydowana większość zamieszkuje lasy we wschodniej części kraju.

Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach, a także współpracy międzynarodowej. Rozpoczęła się ona w Polsce, w 1923 r. Na początku było tylko 12 osobników na całym świecie, którzy nadawali się do reprodukcji. Cała populacja żubrów na świecie, czyli 7,5 tys., pochodzi z tego tuzina z Puszczy Białowieskiej.

Źródło: Lasy Państwowe

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas