Zagrożenie pożarowe w polskich lasach. "Sytuacja jest poważna"

Miejscami ściółka jest ekstremalnie podatna na zapalenie - informuje Instytut Badawczy Leśnictwa.

zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Jakub Kamiński East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z powodu fali upałów, która nawiedziła Polskę, rośnie zagrożenie pożarowe lasów. Instytut informuje, że wilgotność ściółki spada bardzo szybko. Miejscami wynosi ona poniżej 10 proc., co oznacza, że jeżeli wybuchnie tam pożar, to będzie mógł łatwo się rozprzestrzenić.

Meteorolodzy zapowiadają, że do poniedziałku temperatura w ciągu dnia będzie się utrzymywała powyżej 30 st. Celsjusza. W związku z tym Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania w lasach.

"Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - podkreśla Instytut Badawczy Leśnictwa.

Instytut przypomina przy tym, że prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.

Jeżeli sytuacja się nie poprawi, Lasy Państwowe będą mogły wprowadzić zakaz wstępu do lasu. O tym, czy obowiązuje w naszej okolicy, możemy się dowiedzieć na stronie naszego lokalnego nadleśnictwa.

Strażacy ostrzegają przed wjeżdżaniem samochodami do lasów. Wysuszona ściółka może bowiem zapalić się od samego rozgrzanego pojazdu.

Według Polskiej Agencji Prasowej, od początku kwietnia wybuchło w Polsce prawie 1,3 tys. pożarów lasu.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas