Wpływają i umierają. Śmiertelna pułapka na dnie morza

Głębia oceanu od zawsze fascynowała naukowców, badaczy dna morskiego i podróżników. Na dnie Morza Czerwonego, choć nie odkryto mitycznej krainy, to oczom badaczy ukazała się kolejna śmiercionośna pułapka.

Kadr z filmu przedstawia basen solankowy, znajdujący się na dnie Morza Czerwonego
Kadr z filmu przedstawia basen solankowy, znajdujący się na dnie Morza CzerwonegoYouTube
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy z Uniwersytetu Miami odkryli zabójczą pułapkę, znajdującą się na dnie Morza Czerwonego. Nazwany “basenem śmierci" obszar o powierzchni 10m2 znajduje się na głębokości 1,7 km. Dlaczego ten zbiornik wodny jest zabójczy?

Mały basen na dnie morza nie zawiera tlenu. Jest natomiast wypełniony solanką o zabójczo wysokim stężeniu. W większości, morskie stworzenia, które tam wpływają, umierają. Niektóre drapieżniki traktują pułapkę jako swoją szansę i korzystają na śmiertelnej zawartości soli w basenie. Nie muszą polować na swoją zdobycz, ponieważ basen uśmierca je i “podaje im je na talerzu".

Morska pułapka i oaza życia w jednym

Basen został nazwany jednym z najbardziej ekstremalnych środowisk na Ziemi. Nie bez powodu.

Solankowa pułapka nie jest pierwszym z poznanych obszarów o zabójczej zawartości soli. Jednak wcześniej odkryte miejsca nie znajdowały się tak blisko lądu, jak obecne znalezisko. Najnowsze odkrycie można znaleźć ok. 2,4 km od wybrzeża Egiptu. Na całym świecie znajduje się prawdopodobnie kilkadziesiąt głębinowych basenów solankowych. Występują w Zatoce Meksykańskiej, Morzu Czerwonym i Śródziemnym.

Baseny solankowe powstały w epoce miocenu, czyli w okresie, kiedy poziom morza był niższy od tego, jaki jest teraz. Teraz obszary te niosą za sobą informacje dotyczące częstotliwości występowania powodzi, trzęsień ziemi lub tsunami.

Jeden z autorów badania, Sam Purkis, powiedział, że prześledzone obszary, pomimo że są zabójcze, dla innych są żywicielem oraz tętnią życiem dzięki obecności “ekstremofilnych" mikrobów. “Badanie pozwala śledzić warunki, w jakich kształtowało się życie na naszej planecie" - mówił autor badania, które pojawiło się w Communications Earth and Environment.

Morze Czerwone leży między Afryką a Półwyspem Arabskim i jest częścią Oceanu Indyjskiego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas