Warszawa stworzy innowacyjne chodniki, które ochronią drzewa

Urząd miasta w Warszawie i Instytut Badawczy Dróg i Mostów chcą stworzyć innowacyjny chodnik, który będzie przyjazny roślinności i ochroni drzewa.

Władze Warszawy pracują nad innowacyjnym chodnikiem, który ma ochraniać korzenie drzew
Władze Warszawy pracują nad innowacyjnym chodnikiem, który ma ochraniać korzenie drzewUM WarszawaFacebook
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W ramach współpracy z inżynierami warszawscy urzędnicy chcą stworzyć nawierzchnie (chodniki), które pozwolą ochronić korzenie starych drzew, a jednocześnie będą trwałe oraz łatwe w przenoszeniu i montażu.

Projekt podzielono na trzy etapy. Najpierw powstał raport podsumowujący wpływ człowieka na przyrodę w mieście. Zawiera on także przepisy dotyczące budowy ciągów komunikacyjnych w Warszawie. Dokument skupia się przede wszystkim na tym jak systemy korzenne drzew wpływają na nawierzchnie takie jak chodniki.

Obecnie trwają prace nad określeniem warunków posadowienia i podbudowy pod przyszłe chodniki. W kolejnym etapie mają powstać już konkretne założenia konstrukcyjne nawierzchni chroniących drzewa. Dzięki temu w 2022 r. ma rozpocząć się budowa pierwszego w Polsce innowacyjnego chodnika przyjaznego drzewom.

Wykonanie nawierzchni przy drzewach starych, które nie będą nadmiernie wpływały na ich rozrośnięty system korzeniowy, wymaga zaprojektowania rozwiązań niestandardowych. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, tworząc katalog nawierzchni przyjaznych drzewom, chce rozwiązać konflikt między nowo projektowanym lub remontowanym chodnikiem a istniejącym systemem korzeniowym.
Tomasz Maksym, UM Warszawa

Dlaczego warto chronić drzewa?

Dlaczego drzewa w Warszawie potrzebują ochrony i specjalnych chodników? Dobry stan drzew zapewniany jest przez zdrowy system korzeniowy. Wymaga on jednak odpowiednich warunków do rozwoju.

Około 90 proc. korzeni znajduje się na głębokości do 60 cm. Potrzebują one tlenu, jednak w glebach pasów drogowych, często pokrytych nawierzchnią bitumiczną, zazwyczaj go brakuje. Z tego powodu większość korzeni odżywiających drzewo rozwija się na głębokości nawet 10-15 cm pod powierzchnią ziemi.

Drzewa dla prawidłowego wzrostu potrzebują też odpowiednio dużo podłoża - tym więcej, im drzewo jest większe. W poszukiwaniu lepszych warunków (m.in. tlenu) korzenie podczas wzrostu wypiętrzają i niszczą istniejące nawierzchnie, np. chodniki. Ułożenie warstw nieprzepuszczalnych na podbudowie powoduje, że korzenie rozwijają się jeszcze płycej, często bezpośrednio pod powierzchnią ścieralną.

Ważne jest więc, aby stworzyć taki system nawierzchni, który dawałby drzewom optymalne warunki dla rozwoju korzeni - nawierzchnie przepuszczalne dla wody i powietrza oraz wykonane w sposób jak najmniej ingerujący w systemy korzeniowe.

"Wydarzenia": Wycięto drzewa przy drodze. Lasy Państwowe rozpoczynają kontrole w całym krajuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas